افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

اهداف غرب از استقرار داعش در افغانستان چیست؟

يكي از اهداف بلند مدت ايجاد جنگ نيابتي آمريكا از طريق داعش، هدف قرار دادن همسایگان به ویژه ايران است که تحركات مرزي مشكوك در مرزهاي جنوب شرقي و غربي ايران یکی از این دلایل است.

 

بسياري از كارشناسان، بروز پديده داعش در افغانستان را مرتبط با تجربه پايان اشغالگري آمريكا در عراق مي‌دانند. ‌باراك اوباما ریيس‌ جمهور آمريكا گر چه با مداخله نظامي گسترده و مستقيم در كشورهاي ديگر موافق نيست، اما انگيزه‌اي براي توقف حضور نظامي،‌ سياسي و امنيتي اين كشور در خاورميانه ندارد.

 

شکی در این نیست که گروه تروريستي داعش در کشور ما حامي ندارد و بدون حمایت خارجی ها حتی تبلیغات آنها به جایی نمی رسد. لذا اکنون که موضوع حضور داعش در ولایات مختلف کشور ظاهر شده، باید دید اهداف غرب از استقرار داعش در افغانستان چیست؟

 

اولین دلیل می تواند قدرت يافتن داعش به عنوان يك گروه تروريستيِ مورد اجماع تمامي كشورهاي جهان و افزايش ناامني و هرج و در افغانستان به عنوان توجيهي براي تمديد حضور نظامي و امنيتي آمريكايي‌ها در کشور ما به شمار آيد. به همين علت است كه موج هشدارها نسبت به خطرات بالقوه فعاليت داعش در افغانستان در سايه سكوت دولت وحدت ملی عمدتا از طريق رسانه هاي وابسته به غرب مطرح مي‌شود.

 

به نظر مي رسد يكي از اهداف بلند مدت ايجاد جنگ نيابتي آمريكا از طريق داعش، هدف قرار دادن همسایگان به ویژه ايران است که تحركات مرزي مشكوك در مرزهاي جنوب شرقي و غربي ايران یکی از این دلایل است.

 

هدف دیگر نهادينه سازي استراتژي هرج و مرج فعال در حيات خلوت قدرت هاي بزرگ آسياي شرقي نظير روسيه و چين می باشد که در همين راستا چندي پيش شاخه جديدي از سازمان تروريستي القاعده در شبه قاره هند تاسيس شد. به بیان دیگر تحولات سالهاي اخير در خاورميانه تحليلگران كاخ سفيد را مجاب كرد كه بهترين وسيله براي جنگ‌هاي كم هزينه با دشمنان آمريكا استفاده از اهرم تروريسم افراطي است تا واشنگتن بتواند با ايجاد كانون تازه تروريزم در آسياي ميانه و قفقاز، با تقويت مرحله‌اي اين گروه در مواقع لازم از آن استفاده كند.

 

مطلب دیگر ناپايداري منابع مالي داعش در سايه تغيير احتمالي سياست كشورهاي خريدار نفت از آن يا تسلط دولت هاي مركزي عراق و سوريه بر منابع نفتي خود، موسسان داعش را بر آن داشته تا به دنبال منابع مالي باثباتي براي آن باشند، آمريكا كه به استناد اسناد منتشر شده خود پيشاز اين از اهرم تجارت مواد مخدر در توسعه القاعده در منطقه استفاده كرده، اين بار نيز سعي دارد با تسلط داعش بر افغانستان بازار تجارت مواد مخدر را در خدمت منافع خود قرار داده و در توسعه رويكردهاي تروريستي تكفيري از آن استفاده كند.

 

گرچه راهبرد دراز مدت آمريكا در منطقه مشخص نيست، اما آنچه مسلم است اينكه آمريكا بهترين ابزار اجراي سياست هاي خاورميانه اي خود را در پرورش گروه هاي تروريستي و تكفيري مي بيند، از اين رو حتي افكار عمومي دنيا نيز بازي سياسي اين كشور در تشكيل ایتلاف ضد داعش يا وانمود كردن به تلاش براي ريشه كن كردن گروه هاي تروريستي را باور نمي كنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار