افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

اهداف طالبان از حملات انتحاری اخیر چیست؟

حمله های مکرری از سوی طالبان طی چند روز اخیر در برخی مناطق کشور صورت گرفت و تعدادی ازهموطنان بیگناه  ما به خاک وخون افتادند.

در یک جمع بندی این حمله ها را دارای دو هدف عمده می توان به حساب آورد، یکی حمله هایی بود که مستیقما قونسولگری های هندوستان را مورد هدف قرار داده بود، دیگر حملات انتحاری کوری بود که به دروازه میدان هوایی کابل صورت گرفت.

گرچه گمان غالب برآنست که طالبان بنابر خصلت ضد انسانی و خوی درندگی این گونه حمله ها را صورت داده اند تا از کشتن بی گناهان لذت ببرند، اما تشدید حمله های انتحاری و آن هم هدف مند، نمی تواند بدون در نظر داشت مسایل سیاسی در کشور باشد.
این که چرا حمله به قونسولگری های هند انجام می یابد، آشکار می سازد که طالبان و حامیان آن ها از روابط دوستانه میان دو کشور افغانستان و هندوستان سخت خشمگین و ناخشنود هستند،بر نمی تابند که نخست وزیر هند در افغانستان مورد استقبال کم سابقه قرار گیرد و یکی از سازه های مهم در شهر کابل که ساخته مهندسان هندی است مورد بهره برداری قرارگیرد، این سازه بعد از این همیشه مورد توجه قانون گذاران افغانستان خواهد بود و نشستن در این مکان به معنای یادآوری همیشگی دوستی میان دو کشور افغانستان و هند است.
طبعا بودن در این مکان نمی تواند به دشمنی با هندوستان بیانجامد. بنابر این تا این مکان پا برجای است، دوستی با هندوستان نیز پای برجای خواهد بود.

وقتی قونسولگری های هند در مزار شریف و برخی ولایت های جنوبی و شرقی کشور مورد حمله تروریستی قرار می گیرد،خود گواه بر آنست که پاکستانیها نه تنها حضور هند در ولایت های هم سرحد با آن کشور را بر نمی تابد که نسبت به حضور هند در تمام افغانستان با دیده بد بینانه می نگرد و از هر تلاشی برای ضربه زدن به این مراکز سود می جوید.

اما،حملات کور در اطراف میدان هوایی نیز هدف مند است. در وقتی صورت می گیرد که حضور داعش در افغانستان ،اقتدار و خشونت ورزی های طالبان را تحت تاثیر قرار داده است .لذا نشان دادن خود و به رخ کشیدن توانایی خود به دنیا و جلب توجه افکار عمومی به عملکردهای خشونت ورزانه می تواند عمده ترین هدف طالبان باشد.

وقتی طالبان می تواند امتیازهای سیاسی کمایی کنند که حضور تاثیر گذار داشته باشد، حضور طالبان در بیش از یک دهه گذشته با خشونت و درنده خویی و کشتار بوده است، حال هم می خواهند بدین گونه حضور خود را به اثبات برسانند.
از سوی دیگر طالبان می خواهند بر این موضوع تاکید بگذارند که، بر رغم حضور داعش در برخی ولایت های افغانستان، هنوز هم آن گروه حضور موثر وکارآمد دارند، حضور داعش از میزان حضور خشونت بار آن گروه نکاسته است.

نکته دیگری که مد نظر کارشناسان و آگاهان قرار دارد آنست که تشدید حملات انتحاری در آستانه نشست اسلام آباد صورت می گیرد. گرچه گفته شده است که در آن نشست طالبان حضور ندارند،اما بی گمان وقتی سخن از صلح در افغانستان به میان آید نمی تواند بدون ارتباط به طالبان باشد. لذا گمان برده می شود که تشدید حملات انتحاری به نحوی تحت تاثیر بردن نشست اسلام آباد باشد که مقدمه ای برای مذکرات صلح میان طالبان و حکومت افغانستان خواهد بود.
برخی آگاهان بدین باوراند که طالبان به تدریج می خواهد به یک بازیگر سیاسی منطقه ای تبدیل گردد. اگر در بیش از یک دهه گذشته پاکستان نتوانسته از این گروه استفاده مناسب ببرد و امتیاز های لازم و در خور توجهی از حکومت افغانستان بدست آورد و از حملات انتحاری و خشونت ورزی های طالبان به مقاصد سیاسی خود نایل گردد، گویا چرخشی در موضع طالبان در حال رو نمایی است که می تواند برای غیر پاکستانی ها سودمند باشد.
اگر طالبان بتوانند خود را از زیر بار پاکستانی ها رها سازند و کمک های روسیه را دریافت دارد ،و در جهت مقاصد روسیه عمل کنند به یکی از سازمان های مهم منطقه ای تبدیل خواهد شد در تحولات منطقه می تواند سهم عمده ای داشته باشد.
لذا تشدید حملات انتحاری بعد از اختلافات داخلی در این گروه برای جلب توجه قدرت های بیرونی بویژه حامیان جدید آن گروه صورت می گیرد .انتخاب مزارشریف هم خود می تواند یک معنای سمبولیک داشته باشد، این که طالبان نشان می دهند که هیچ نقطه افغانستان از تیررس این گروه در امان نیست. اگر تصمیم به ایجاد خشونت بگیرد می تواند مکان هایی را نا امن سازد که هیچ گمان نا امنی در آن نمی رود.

برخی اما بدین باوراند که انتخاب مزار شریف در حقیقت به چالش کشیدن قدرت عطا محمد نور در آن ولایت است که از مدت ها بدین سوی بلخ را مقر فرماندهی بلا منازع خود قرار داده و باد حکومت وحدت ملی هم هنوز این بید قدرت را از جای نجنبانده است!

اما دیدگاه دیگری که در علت و یا علل حملات انتحاری طالبان وجود دارد آنست که برخی بدین باوراند که حمله های انتحاری بیش ا زآن که ناشی از قوت و توانمندی طالبان باشد از درماندگی واستیصال ان گروه حکایت می کند. وقتی گروهی به بن بست می رسد و راه بدست آوردن امتیازهای سیاسی محدود می بیند، علی القاعده گروه های ناکام، راه خشونت را در پیش می گیرند تا بتوانند امتیاز هایی را بدست آورند.
به هر روی نتیجه ای که تا هنوز طالبان از حملات خود بدست آورده اند جز موضع گیری تند حکومت افغانستان نبوده است. اشرف غنی در واکنش به حمله این گروه در میدان هوایی کابل اعلام کرد،کسانی که دست شان به خون مردم بی گناه آغشته است، هیچ گاه، طرف مذاکره حکومت افغانستان قرار نخواهد گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار