افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

اهداف سفرهای غنی را سخنگویش بیان کرد!

شاه حسین مرتضوی

سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری اهداف سفر اشرف غنی به سه کشور آسیا و اقیانوسیه را تشریح کرد.

او در نشست مطبوعاتی در کابل به خبرنگاران گفت: رییس جمهوری در سفر به آسترالیا با نخست وزیر، وزیر امور خارجه این کشور و نیز والی سیدنی، دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

شاه حسین مرتضوی افزود: اشرف غنی از نخست وزیر آسترالیا همچنین درخواست همکاری در بخش های آموزش عالی و معارف را مطرح خواهد کرد.

افغانستان و آسترالیا در سال 2012 عیسوی سند راهبردی بلندمدت امضا کردند و آسترالیا در 15 سال گذشته یک ملیارد دالر به دولت افغانستان در بخش های مختلف کمک کرده است.

آسترالیا در نشست بروکسل که برای تعین چگونگی کمک های بین المللی به افغانستان برگزار شد وعده داد که تا سال 2020 سالانه 100 ملیون دالر به افغانستان کمک خواهد کرد و قرار است در بخش بازسازی چرخبال های آسیب دیده و تجهیز سیستم های ضدماین نیز با نظامیان افغان همکاری کند.

در حال حاضر 270 نظامی آسترالیایی در چوکات ناتو یا ماموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور دارند.

سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری گفت که اشرف غنی در ادامه سفر خود روز دوشنبه عازم اندونزیا می شود و با رییس جمهوری، معاون و شماری دیگر از مقامات بلندپایه آن کشور دیدار و گفت وگو خواهد کرد و در این سفر تفاهم نامه های همکاری در بخش های معادن، زراعت و آموزش عالی و معارف با این کشور امضاء خواهد شد.

وی افزود: رییس جمهوری غنی روز پنجشنبه به سنگاپور سفر می کند و در آن کشور ضمن دیدار و گفت وگو با مقامات بلندپایه سنگاپور در جمع تجار و سرمایه داران این کشور سخنرانی می کند و از آنان برای سرمایه گذاری در افغانستان دعوت به عمل خواهد آورد.

مرتضوی گفت که رییس جمهور غنی در بخش سیاست خارجی دستاوردهای خوبی داشته و به جز پاکستان، با کشورهایی که در مبارزات انتخاباتی من‌حیث هدف خود در بخش سیاست خارجی تعین کرده بود، روابط خوبی بوجود آورده و با کشورهای منطقه نیز روابط ترانزیتی و اقتصادی مستحکمی ایجاد کرده است.

وی افزود که مردم افغانستان اکنون با مسدود شدن راه ترانزیتی پاکستان با مشکلات مواد غذایی مواجه نخواهد شد و با گشوده شدن خط آهن از چین از طریق کشورهای آسیای میانه و دیگر سرحدات شمال و غرب، مشکلات خود را حل کرده است.

وی تاکید کرد که اکنون سفر رییس جمهور در راستای همین هدف در حلقه وسیع تر سیاست خارجی به کشورهای آسیایی و آسترالیا صورت گرفته است.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار