افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

اهداف اشرف غنی از سفر به تهران چیست؟

بنا بر گزارش های منتشر شده امروز یکشنبه سی ام حمل، محترم اشرف غني در راس هياتي بلندپايه با حضور محمد محقق، معاون دوم ریيس اجرايي دولت، صلاح الدين رباني وزير خارجه، حنيف اتمر مشاور امنيت ملي ریيس جمهور، اکليل حکيمي وزير مالیه، داوود شاه صبا وزير معادن و پتروليم و سيد حسين عالمي بلخي وزير امور مهاجرين، به تهران سفر مي کند.

 

اشرف غنی که به دعوت رسمی همتای ایرانی خود عازم تهران می شود دو روز در این کشور همسایه اقامت خواهد داشت و با مقامات عالی رتبه ایران دیدار و گفتگو خواهد داشت.

 

درباره اهداف این سفر، داکتر اشرف غنی دیدگاه اش راجع به ایران را اینگونه ابراز کرده است:

باید اذعان کرد که همکاری های منطقه ای نوعی ثروت ایجاد می کند و ما را از فقر به رفاه می رساند. تولید ثروت محدود نیست و بستگی به نیروی انسانی و طرز فکر دارد. با توجه به اینکه ما در بین 3 میلیارد از جمعیت جهان قرار داریم که مبدل می شوند به یک طبقه متوسط و این بزرگترین فرصت است برای ما، کمک های جهانی اصلا قابل مقایسه با این ظرفیت ها نیست.

 

ما خواستار این هستیم که صادارت ایران به چین و آسیای جنوبی از راه افغانستان صورت گیرد، همچنین علاقه مند به ایجاد یک شبکه برق منطقه ای هستیم چون ایران در فصل های خاص برق مازاد دارد که این برق در چارچوب یک نظام منطقه ای به آسانی می تواند صادر شود.

 

وی افزود: ما می خواهیم در ده سال آینده به یک طرح جامع همکاری منطقه ای در باره ثبات و رفاه برسیم تا در این چارچوب، منطقه مشکلات جدی خود را حل کند. مانند اروپا که بعد از جنگ دوم جهانی قادر به ایجاد یک نظام همکاری منطقه ای شد، ما هم خواستار چنین اقدامی با ایران، پاکستان، هند، چین و جمهوری های آسیای مرکزی هستیم.

 

رییس جمهور ادامه داد: تا 25 سال آینده آسیا به بزرگترین قدرت اقتصادی دنیا تبدیل می شود و این یک فرصت عظیم برای افغانستان است که در قلب آسیا قرار دارد تا نقطه وصل باشد و بتواند با همکاری از این فرصت بزرگ استفاده کند.

 

اشرف غنی درباره ضرورت مبارزه ریشه ای با مواد مخدر گفت: تولید و قاچاق مواد مخدر خطری است که همگان را تهدید می کند. ایران سالانه میلیاردها دالر برای امنیت و برای درمان معتادان مصرف می کند و متاسفانه تعداد معتادان افغانستان هم از یک میلیون تجاوز کرده است و ما در این بخش باید بطور مشترک اقدام کنیم.

 

وی تصریح کرد: یکی از راه های اقدام مشترک ما در این زمینه این است که ایران یکی از خریداران مواد غذایی در منطقه است ما باید بتوانیم با همکاری بطور ریشه ای نظام کشاورزی را بخصوص در هلمند، نیمروز و فراه تغییر بدهیم تا جایگزین بنیادی برای مواد مخدر باشد.

 

داکتر اشرف غنی گفت: نکته حیاتی دیگر برای ما حضور کارگران اقتصادی و مهاجرین افغانستانی در ایران است. هدف اساسی ما این است که مهاجرین افغانستان بطور آبرومندانه از ایران و پاکستان به کشورشان بازگردند.

 

وی افزود: کارگران افغانستان بر اساس مطالعات شماری از شاگردان سابق من، سهم عظیمی در بخش ساختمانی ایران ایفا می کنند اما متاسفانه مشکلاتی دارند و ما خواستار توجه جدی دولت ایران به آنها هستیم.

 

رییس جمهور با تاکید به لزوم قانونمند شدن حضور افغانستانی ها در ایران گفت: کارگران افغانستانی باید در چارچوب قانون و بر اساس حقوق مشترک تردد کنند تا از قاچاق انسان جلوگیری شود. قاچاق انسان هم مانند قاچاق مواد مخدر یک خطر است. توقع ما از جمهوری اسلامی ایران این است که برای تخصصی و حرفه ای شدن مهاجرین نیز کمک کند.

 

اشرف غنی اظهار داشت: ما صدها ایران شناس در افغانستان داریم چون افغانستانی هایی که در ایران درس خوانده اند و تحصیلات عالی داشته اند ایران را خوب می شناسند اما ایرانی ها متاسفانه به این خوبی افغانستان را نمی شناسند و امید است که شناخت متقابل بیشتر شود.

 

وی گفت: ایران یک دولت مستقل است و سیاست خارجی آن با استقلال و با حفظ و تامین منافع ملی بوده است. جمهوری اسلامی افغانستان هم یک دولت مستقل است. منافع ملی ما ایجاب کند که همکاری هایی با غرب داشته باشیم که این روابط می تواند برای ایران نگران کننده باشد، اما دو امر واضح است؛ یکی اینکه قلمرو افغانستان هیچوقت برای اعمال ضد ایران استفاده نخواهد شد و دوم اینکه درک منافع ملی ما مانند هر دولتی حق ما است و بر اساس آن تصمیم می گیریم.

 

رییس جمهوری اسلامی افغانستان تاکید کرد: مناسبات ما با ایران چند هزار سال سابقه دارد و چند هزار سال دیگر نیز دوام خواهد داشت و امید است مخصوصا در بخش فرهنگی با توجه به فرهنگ مشترک اسلامی و دیگری زبان فارسی و دری، بتوانیم همکاری های به مراتب زیادتری داشته باشیم.

 

اشرف غنی درباره مسایل اقتصادی نیز گفت: اگر راه آهن، نقاط مختلف افغانستان را به چابهار ایران متصل کند این امر رشد اقتصادی کشور را حداقل به میزان 2 تا 3 درصد افزایش می دهد هر چند تاثیرش برای ایران این میزان نیست چون اقتصاد ایران به مراتب بزرگتر است اما به هر حال برای ایران هم منافعی دارد.

 

وی در پایان درباره رویکرد و اولویت های دولت خود برای توسعه اقتصادی گفت: همکاری منطقه ای و کمک خارجی تناقضی با هم ندارند اما کمک خارجی نسبتا محدود است و کشوری را از فقر به رفاه نمی رساند. لذا ما نیازمند یک برنامه ی وسیع هستیم.

 

این دیدگاه جناب اشرف غنی درباره ایران است و اهدافی که قرار است در این سفر دو روزه پیگیر آن باشد تا ببینیم حاصل این سفر چه چیزهایی خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار