افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

اهدافی که اشرف غنی در آمریکا به دنبال آن بود

سفر پنج روزه ی اشرف غنی و عبدالله به آمریکا به پایان رسید و رییس جمهور و رییس اجرایی کشور تلاش خود را کردند تا استفاده حداکثری از این سفر را ببرند.

 

اشرف‌غنی و عبدالله در این سفر بر این باور بودن که حامد کرزی رییس‌جمهور سابق کشور روابط پرتنشی با اوباما رییس‌جمهور آمریکا و تیم امنیتی وی داشته است که این عدم اعتماد کرزی به آمریکا و انتقادهای شدید و هجوم به سیاست‌های آمریکا، بهای سنگینی برای افغانستان به همراه داشته است، لذا باید این موضوع جبران مافات می شد.

 

اشرف غنی مدعی است که تا پیش از این سفر، افغانستان جایگاه گذشته خود را در فهرست اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا نداشت لذا وی باید در این سفر به دنبال بهبود روابط پرتنش کابل – واشنگتن و ایجاد مجدد نظر مثبت در سیاست‌مداران آمریکا نسبت به افغانستان می بود تا بتواند یکبار دیگر کمک‌های مالی بلند مدت و ضمانت‌های امنیتی آمریکا را جلب کند.

 

در مجموع سفر اشرف غنی و عبدالله به آمریکا، جدای از بهره برداری های فراوانی که آمریکاییها از حضور این هیات افغانستانی بردند، می تواند آن اهدافی را که در ذهن اشرف غنی، در پنج موضوع خلاصه کرد:

 

1- بازسازی وجهه دولت کابل و روابط گسترده تر با آمریکا

 

اشرف غنی بر این باور بود که کرزی پس از سال 2010 موجب رنجش و ایجاد حس بی‌اعتمادی شدیدی سیاست‌مداران آمریکایی شده بود که اوج این انتقادات درگفته های ریچارد هالبروک مشخص بود به نحوی که حتی این روابط کرزی و واشنگتن، افکار عمومی آمریکا را نسبت به کمکهای اقتصادی به افغانستان تحت تاثیر قرار بود و اکنون باید اشرف غنی آمریکاییها را متقاعد می کرد تا این روابط را بهتر از پیش حفظ کنند.

 

2- تضمین ضمانت‌های امنیتی و کمک‌های اقتصادی

 

بر کسی پوشیده نیست که طی سال گذشته میزان تلفات نیروهای امنیتی افغانستان به طور چشمگیری افزایش یافته و باتوجه به تعداد بالای فرار از سربازی، نبود قابلیت‌های نظارتی و اطلاعاتی، عدم پشتیبانی هوایی در عملیات‌ها، اشرف غنی با کمبود بودجه ای که داشت باید دست طلب (یا همان کاسه گدایی) خود را به سوی مقاماهای آمریکایی دراز می کرد تا بتواند نیازهای اقتصادی حکومتش را براحتی تامین کند.

 

3- درخواست از آمریکا برای ایفای نقش پررنگ‌تر در روند صلح

 

اشرف غنی خود می دانست که با این شورای صلح و گفتگوهای کودکانه نمی تواند با طالبان مصالحه کند چرا که به عقیده ی وی کرزی در این زمینه دچار سوء مدیریت و اشتباهات فراوانی شده بود و اکنون زمان آن فرا رسید بود که سیاست‌های دوگانه کنار گذاشته شود و آمریکا در این زمینه پیش قدم شود تا موضوع طالبان حل و فصل گردد.

 

4- تقاضا از آمریکا برای اعمال قدرت در دیپلماسی منطقه‌ای

 

با توجه به آسیب‌پذیری و تعادل نامناسب قدرت در منطقه، اشرف غنی به دنبال این بود که توسط همسایگان جدی گرفته شود که بهترین راه کار برای این قضیه اعمال فشار دیپلماتیک آمریکا به دیگر کشورهای جنوب آسیا است. در واقع اشرف غنی از آمریکا به عنوان وزنه‌ای دیپلماتیک برای بهبود روابط افغانستان با همسایگان استفاده کرد.

 

5- تضمین تداوم همکاری آمریکا با افغانستان برای تبدیل شدن کشور به بزرگراه تجاری، ترانزیتی و انرژی آسیای مرکزی و جنوب آسیا

 

شکی در این نیست که آمریکا می‌تواند با اعمال فشار سیاسی و اقتصادی به پیشبرد برخی پروژه‌های ترانزیتی، تجاری و انرژی مانند پروژه تاپی، کاسا 1000 و راه لاجورد که از افغانستان می‌گذرد، کمک کند. چرا که این کار فقط از قدرتی مثل آمریکا بر می اید که بر همه کشورهای منطقه نفوذ قابل توجهی دارد.

 

به هر حال اینها مواردی بود که اشرف غنی در سفرش به آمریکا پیگیری نمود و تلاش کرد به هر طریقی که شده به آنها دست یابد. هرچند در این میان امتیازاتی خاص به آمریکاییها داد که در مجالی دیگر به بیان آنها خواهیم پرداخت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار