افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

اهداء هزاران سی سی خون برای تداوی افراد معتاد

ده ها تن از ورزشکاران ریاست تربیت بدنی که روز گذشته در بانک خون کابل گردهم آمده بودند هزاران سی سی خون را برای تداوی افراد معتاد و کمک به بیماران اهداء کردند.

هرچند پیش از این بارها مقامات دولتی و مردم عام برای بیماران و مجروحان نیروهای امنیتی خون اهداء کرده اند اما این بار اول است که ورزشکاران خون شان را برای تداوی معتادین مواد مخدر اهداء می کنند.

 

ده ها تن از ورزشکاران ریاست تربیت بدنی که روز گذشته در بانک خون کابل گردهم آمده بودند هزاران سی سی خون را برای تداوی افراد معتاد و کمک به بیماران اهداء کردند.

 

محفوظ وفا رییس فدراسیون مرکز ثفافت اسلامی وشو گفت که با اهداء خون اش میخواهد به مردمش کمک کند:

 

” هدف ما از این کمپاین کمک به افرادیست که مواد مخدر را ترک کرده اند و زیر تداوی قرار دارند و به خون نیاز دارند ما تعداد جوانان را جمع کردیم تا به آنان خون بدهند و تداوی شان شود. ”

 

حکمت الله یک تن دیگر از ورزشکاران بعد از اهداء خون اش گفت:

 

” اینکه من امروز برای معتادین و زخمیان خون دادم افتخار می کنم، و خوشحال هستم که یک کاری برای جامعه خود انجام داده ام. ”

 

قبل از این شماری زیادی از مقامات دولتی بشمول رییس جمهور غنی خون شان را به هدف تداوی بیماران بخصوص نجات جان زخمیان نیروهای امنیتی اهداء کرده اند.

 

به گفته مسوولان بانک خون افغانستان دراین کمپاین حدود یک صد و پنجا ورزشکار خون شان را اهداء کردند و این کار آنان با استقبال بانک خون و مردم عام روبرو گردید.

 

در این حال احمد مسعود رحمانی رییس بانک خون افغانستان گفت که آنان خواهان گسترش این کمپاین در سایر ولایات هستند:

 

” پیام مهم که این کمپاین برای مردم ما داد این است که در اجماع مردم تشویش این را دارند که ممکن اهداء خون ضرر داشته باشد اما شما امروز دیدید که ورزشکاران بسیار نخبه ما آمدند، حاضر شدند و خون دادند و بعد از خون دادن هم کاملاً راحت و آرام بودند، اهداء خون برای افراد و اشخاص مضر نیست بلکه ساینس، طبابت و تحقیقات امروز ثابت ساخته که این کار برای صحت افراد و اشخاص مفید است. ”

 

در عین حال شماری از داکتران موظف در بانک خون افغانستان می گویند که تحقیقات ثابت ساخته که دادن خون برای جلوگیری از سکته های مغزی، کنترول فشار خون و دفع امراض مزمن مانند سردردی تا هشتاد درصد مفید می باشد.

 

ورزشکاران در حالی به معتادین مواد مخدر خون شان را اهداء می کنند که تعداد معتادان در حال حاضر به حدود سه میلیون تن در افغانستان رسیده و آنان نیاز جدی به توجه و تداوی دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار