افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

انگلیس و افغانستان برای همكاری های آینده دو كشور یك موافقتنامه امضاء كردند.

 

 نخست وزیر انگلیس و رییس جمهوری افغانستان روز شنبه درباره همكاری های آینده دو كشور پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان، یك موافقتنامه امضاء كردند.

 

‘حامد كرزی’ رییس جمهوری افغانستان در ادامه تور اروپایی خود امروز وارد لندن شد و با ‘دیوید كامرون’ نخست وزیر انگلیس دیدار و گفت و گو كرد.

سران دو كشور در پایان این دیدار كه در اقامتگاه نخست وزیر انگلیس واقع در منطقه ‘چكرز’ در حومه شمالی لندن انجام شد، موافقتنامه ‘همكاری های پایدار راهبردی’ را امضاء كردند كه در واقع تمدید موافقتنامه امضاء شده میان دو كشور در سال 2005 میلادی است.

محور اصلی موافقتنامه جدید به نحوه همكاری های دو كشور پس از سال 2014 میلادی مربوط می شود. نیروهای خارجی و از جمله نظامیان انگلیسی قرار است تا پایان سال 2014 افغانستان را ترك كنند و مسئولیت امور امنیتی و نظامی افغانستان را به طور كامل به دولت كابل واگذار نمایند.

از جمله مفاد این موافقتنامه احداث یك كالج آموزش های نظامی توسط انگلیس در افغانستان است تا بخشی از نیروهای نظامی و انتظامی آن كشور را آموزش دهد.

نخست وزیر انگلیس پس از امضای این موافقتنامه گفت: روابط دو كشور در آینده بر دیپلماسی، تجارت و ارائه كمك به افغانستان مبتنی خواهد بود.

كامرون افزود: روابط مستحكم میان انگلیس و افغانستان در راستای منافع هر دو كشور است و آینده باثبات، رها از تروریسم، دموكراتیك و آزاد افغانستان را تضمین می كند.

وی تاكید كرد: برخورداری افغانستان از یك نیروی نظامی و پلیس متقدر نقش كلیدی در امنیت آن كشور خواهد داشت.

حامد كرزی رییس جمهوری افغانستان نیز گفت: امضای این موافقتنامه همكاری، یك گام دیگر در راستای تعهدات بلندمدت انگلیس نسبت به افغانستان است.

وی افزود: انگلیس بویژه در 10 سال گذشته دوست ثابت قدم افغانستان بوده است.

رییس جمهوری افغانستان گفت: مردم انگلیس از نظر جانی و مالی در افغانستان فداكاری كرده اند و مردم ما این موضوع را همیشه به یاد خواهند داشت.

انگلیس در زمان حاضر حدود 9 هزار و 500 نظامی در افغانستان دارد كه عمدتا در استان ناامن هلمند مستقر هستند.

همچنین تاكنون بر اساس آمارهای رسمی 397 نفر نظامیان انگلیسی در افغانستان كشته شده اند.

‘حامد كرزی’ پس از دیدار و گفت و گو با مقامات ایتالیا و فرانسه به انگلیس سفر كرده است.

وی علاوه بر مذاكره در مورد نحوه ایفای نقش نیروهای انگلیسی در آموزش نظامیان افغان پس از سال 2014، گزارشی درباره وضعیت گفت و گوهای صلح با طالبان نیز به مقامات انگلیسی ارائه كرده است.

رییس جمهوری افغانستان روز جمعه در پاریس با نیكلا ساركوزی دیدار و گفت و گو كرد و دو كشور در مورد نحوه خروج نیروهای فرانسوی از افغانستان یك موافقتنامه امضاء كردند.

بر اساس این موافقتنامه حدود هزار نیروی فرانسوی از مجموع سه هزار و 600 نظامی حاضر در افغانستان تا پایان سال جاری میلادی آن كشور را ترك می كنند و بیش از دو هزار نفر از آنان هم تا پایان سال 2013 به حضور خود در افغانستان پایان می دهند.

 

منبع:http://www.irna.ir

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار