افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 23 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

انفعال اشرف غنی در برابر اقتدار مافیا

رییس جمهور دولت وحدت ملی که در پاره ای مسایل خودی نشان داده است و قد نه چندان رعنای خود را علم نموده در پاره ای مسایل نیز دست و زبان خود را کوتاه نگاه داشته تا سر سبزش را بر باد ندهد.

 

افغانستان با دو معضل عمده و ظاهرا همیشگی روبرو است که برخلاف عقیده بسیاری نه تنها ضدیت و تضادی با یکدیگر ندارند که بسیار وابسته و پیوسته و موثر و متاثر از هم می باشند: مواد مخدر و تروریسم.

از یک سو کشت و قاچاق مواد مخدر که پر سود ترین تجارت جهانی را شکل می دهد ابزار دست مخالفان مسلح و گروهک های تروریستی و تکفیری برای قدرت نمایی و فتنه افکنی در قلب آسیا بوده اند و از سوی دیگر منبع ناتمام تمویل و تجهیز سربازان ناتو.

بدین ترتیب لشکرکشی هزاران سرباز بیش از 57 کشور جهان بر 10 سال گذشته و 10 سال آینده خاک افغانستان، 2 مخذن عظیم مالی برای ناتو محسوب می شود: عرض اندام تصنعی در برابر طالبان و حضور در منطقه همراه با بهره مندی از توزیع خشخاش و کوکنار.

این مقدمه چینی برای تفهیم این اصل برای اذهان عمومی بود که عدم کشت و توزیع و تولید مواد مخدر نه به نفع بنیادگرایان افراطی است و نه به سود داعیه داران آزادی و حقوق بشر. بنابراین هرگز قصد توجیهی بر ادعای اخیر اشرف غنی و صحه بر سخنان وی نداریم.

رییس جمهور دولت وحدت ملی که در پاره ای مسایل خودی نشان داده است و قد نه چندان رعنای خود را علم نموده در پاره ای مسایل نیز دست و زبان خود را کوتاه نگاه داشته تا سر سبزش را بر باد ندهد: مواد مخدر قاتل مقطعی ولی قطعی جان و مال و روان مردم ملکی.

اشرف غنی احمدزی که همچون دیگر مسوولان و مقامات ارگ نشین ذی ربط و بی ربط، فرافکنی را خوب یاد گرفته و تمامی نواقص و نقایص داخلی را به عوامل خارجی مربوط می داند این بار نیز کاهش تولید مواد مخدر را منوط به کاهش تقاضای غرب و شرق خواند.

بدیهی است که عرضه و تقاضا تناسب مستقیمی با یکدیگر دارند و بر هم تاثیر می گذارند و تاثیر می پذیرند اما مضحک و غیر منطقی است که با علم به تغذیه مخالفان مسلح از تولید و توزیع خشخاش و کوکنار، منفعلانه و عاجزانه چشم به کاهش تقاضا و در نهایت کاهش عرضه بدوزیم.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار