افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 مارس , 2013 لینک کوتاه خبر :

انفجار بمب در ولایت هلمند

انفجار بمب در ولایت هلمند

 مقام های محلی در ولایت هلمند در جنوب کشور، انفجار یک واسکت مملو از مواد انفجاری در یک مدرسه دینی را تایید کرده اند.

احمد زیرک سخنگوی والی هلمند گفت: “مواد انفجاری کارگذاری شده در یک واسکت انتحاری در زمان آموزش در صنف درسی در یک مدرسه دینی در منطقه شین غزک از مربوطات ولسوالی مارجه ولایت هلمند، انفجار کرده است.”

آقای زیرک می گوید که در نتیجه این انفجار، چهار دانش آموز این مدرسه، یک طالب مسلح کشته و شش دانش آموز دیگر نیز زخمی شده اند.

این رویداد حوالی شش صبح امروز (پنجشنبه 1 حمل 1392) رخ داده است.

سخنگوی والی هلمند می گوید که در نخستین ساعات صبح امروز، یک طالب مسلح وارد مدرسه دینی شینغزک شده و چگونگی حمل و استفاده از واسکت انتحاری را به دانش آموزان این مدرسه دینی آموزش می داده است.

او گفت که این طالب مسلح، دانش آموزان این مدرسه را تشویق به انجام حملات انتحاری می کرده است.

گزارش شده است که این مرد مسلح، عضو تبلیغی گروه طالبان بوده است اما مقام های محلی در هلمند تا هنوز این موضوع را رد یا تایید نکرده اند.

هلمند در جنوب کشور از ولایت های نسبتا ناآرام افغانستان است اما بر اثر عملیات پیهم نظامی، کنترول دولت بر مناطق که قبلا در اختیار طالبان بود، بیشتر شده است.

حدود یک سال قبل نظامیان افغان، عملیات وسیعی را در مارچه انجام داند و کنترول این ولسوالی را در اختیار گرفتند، با آنهم گفته می شود که در بخش های مارچه هنوز هم، طالبان فعال اند.

استفاده از کودکان در حملات

استفاده از کودکان و نوجوانان در حملات تخریبی از سوی گروه های مسلح مخالف دولت، نگرانی شماری از نهادهای حقوق بشری و مدنی را بدنبال داشته است.

در برخی از موارد، طالبان حملات انتحاری و تخریبی را توسط کودکان و نوجوانان انجام می دهند.

بیشتر، (شنبه 18 سنبله 1391) یک بمبگذار انتحاری ۱۵ ساله مواد انفجاری حامل خود را در منطقه شش درک در مرکز کابل انفجار داد که در نتیجه آن حداقل شش تن که بیشتر آنان کودکان بودند، کشته شدند.

گفته می شود که طالبان، بدون اینکه این نوجوان رامطلع کنند، بسته مواد انفجاری را برای انتقال در اختیار او قرار داده بودند.

با این حال، احمد زیرک سخنگوی والی هلمند می گوید که قربانیان انفجار امروز در مدرسه دینی در شین غزک، جوانان و نوجوانان بوده اند.

تا هنوز معلوم نیست که آیا این طالب مسلح خودش وارد این مدرسه شده یا اینکه درخواستی از سوی مسئولان مدرسه برای آموزش حملات انتحاری صورت گرفت است.

    اگرچه برخی از گزارش ها حاکیست که تبلیغ استفاده از حملات انتحاری در مدارس دینی در پاکستان به شدت جریان دارد اما شماری از علما و رهبران جهادی در افغانستان حملات انتحاری را حرام اعلام کردند.

عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی، بمبگذاری انتحاری را حرام دانسته و اعلام کرده است که این گونه حملات از لحاظ شرعی جواز ندارد.

آقای سیاف قبلا گفته بود، کسانی که با دولت و نیروهای امنیتی می‌جنگند، در واقع “با خدا و رسول می‌جنگند” و اساس این مبارزه اسلامی نیست.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار