افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 5 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

انجام موفقیت آمیز عملیات جدا سازی کودکان با هم چسبیده در کابل

عملیات این نوزادان که باشنده های ولایت بدخشان هستند و از ناحیه بطن با هم چسپیده بودند در بخش جراحی عمومی انستیتیوت طبی فرانسه در کابل انجام شد.

 

برای نخستین بار داکتران افغان توانستند دو نوزادی را که از ناحیه شکم با هم چسبیده بودند، با موفقیت از هم جدا کنند.

 

با آنکه شکایت ها همواره از نبود عرضه خدمات معیاری و امکانات صحی در افغانستان مطرح می شود اما داکتران افغان به تازه گی توانستند با انجام عملیات بی سابقه دو نوزاد با هم چسپیده را از هم جدا سازند.

 

عملیات این نوزادان که باشنده های ولایت بدخشان هستند و از ناحیه بطن با هم چسپیده بودند در بخش جراحی عمومی انستیتیوت طبی فرانسه در کابل انجام شد.

 

داکتر جلیل وردک که این عملیات را انجام داده است، به خبرنگاران گفت که عملیات جدا سازی این کودکان پیچیده و بی سابقه در کشور بود.

 

“این اطفال در قسمت بطن با هم چسپیده بودند بعد از اینکه ما این ها را به عملیات آماده ساختیم دریافت ما در جریان عملیات این بود که قسمت آخر روده های خرد و روده های بزرگ کاملاً با هم مشترک بودند چیزی که برای ما بسیار دشوار بود جدا سازی سیستم شریانی و وریدی بود که بعد تصمیم بر این شد تا به بسیار دقت کار انجام شود، سیستم وریدی و شریانی که با هم نزدیک بودند دریافت شد و تقسیمات روده ها از همین قسمت انجام شد.”

 

به گفته داکتر وردک والدین این نوزدان پس از تولد آنان فکر کرده بودند که نوزادان شان پسر اند و نام های شان را تابش و رامش گذاشته بودند اما پس از عملیات مشخص شد که این دو نوزاد با هم چسپیده پسر نه بلکه دختر هستند.

 

داکتر جلیل وردک گفت که به خواست پدر این نوزادان ، آنان را عایشه و صدیقه نام گذاشته است.

 

هر چند آقای وردک نگفت عملیات بعدی روی این نوزدان چه زمانی انجام خواهد شد اما وی وضعیت صحی آنان را قناعت بخش خواند.

 

این در حالیست که چندی پیش نیز داکتران افغان در شفاخانه سردار محمد داود خان دو جوان را که معلول مادر زاد بودند و راه رفته نمی توانستند با عملیات شگفت ‌انگیز قادر به راه رفتن کردند.

 

همچنین چندی پیش داکتران افغان توانستند پارچه‌ ای را از مغز یک سرباز که یک بخش جمجمه اش از بین رفته بود بیرون کنند و وی را پس از چهار ماه به هوش آورند.

 

پیش از این داکتران افغان توانسته اند شماری از بیماران را که به سوراخ قلب مبتلا بودند نیز عملیات و بگونه موافقانه تداوی کنند.

 

در این حال پدر صدیقه و عایشه با ابراز خرسندی از انجام عملیات دختران اش گفت که فکر نمی کرد که نوزادان با هم چسپیده اش زنده بمانند.

 

“ما فکر می کردیم که این ها زنده نمی مانند و ما برای عملیات این ها تصمیم گرفتیم که تنها بتوانیم این ها را از هم جدا بسازیم امید این را نداشتیم که زنده بمانند. خداوند با ما کمک کرد و داکتر صاحبان سبب شدند که این ها را جدا سازند و حالا زنده ماندند.”

 

مردم نیز با ستایش از انجام این عملیات می گویند که حکومت باید برای فراهم سازی خدمات صحی معیاری در افغانستان تلاش کند.

 

به باور آنان، تجهیز شفاخانه ها با وسایل پیشرفته تر و توجه به آموزش بیشتر داکتران می تواند احتیاجات بیماران افغان به کشورهای همسایه و منطقه را کاهش دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار