افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 12 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

انجام مذاکرات صلح بدون اعلام آتش بس موثریت ندارد

پس از انجام دور نخست مذاکرات رسمی صلح میان نماینده گان حکومت افغانستان و طالبان مسلح، هیئت اداری و برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند: انجام مذاکرات صلح بدون اعلام آتش بس موثریت ندارد.

 

هیئت اداری این جرگه در اجلاس دیروز تاکید کرد که آتش بس برای تامین صلح یک اصل بوده و مذاکرات صلح باید از یک موقف قوی انجام شود.

 

محمد ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه که ریاست جلسه را نیز به عهده داشت پس از ابراز نظر شماری از اعضای این جرگه در مورد گفت:

 

“هر کسیکه صلح می کند شرایط قانون اساسی را قبول نماید و آتش بس برای تامین صلح یک اصل است باید آتش بس شود و گرنه این صلح هیچ مفاد ندارد.”

 

از سوی هم برخی از اعضای ولسی جرگه از کشته شدن نیروهای امنیتی در جنگ با مخالفان مسلح ابراز نگرانی کرده تاکید کردند که طالبان هنوز هم بگونه جدی به جنگ در افغانستان ادامه می دهند.

 

این اظهارات پس از آن مطرح می گردد که نخستین نشست رسمی مذاکرات صلح میان هیئت حکومت افغانستان و نماینده گان طالبان مسلح به تاریخ پانزدهم ماه سرطان در مری اسلام آباد برگزار گردید.

 

هیئت مذاکره کننده از جانب حکومت افغانستان به روز پنجشنبه هفته گذشته در یک نشست خبری آغاز این مذاکرات را پُر دستاورد و امیدوار کننده خواند.

 

آنان گفتند در این نشست توافق صورت گرفت که پس از عید سعید فطر باز هم میان هیئت حکومت و نمایندگان طالبان گفتگو خواهد شد و هر دو جانب فهرست خواست های خود را به یکدیگرخواهند سپرد.

 

محمد ناطقی یکی از اعضای هیئت مذاکره کننده از جانب حکومت افغانستان می گوید: در این نشست روی مساله آتش بس نیز صحبت شده است.

 

آقای ناطقی در عکس العمل به این تقاضای اعضای ولسی جرگه که قبل از گفتگو های صلح باید میان هر دو طرف آتش بس صورت می گرفت می گوید:

 

“بدون اینکه جلسه باشد و بحث باشد از دور گفته شود که شما آتش بس کنید این خو ممکن نیست، باید نشست برگزار کنیم و صحبت کنیم و بخواهیم از آنها که آتش بس شود که همین کار شده بنابرین نشست هیچ اشکالی ندارد و نشست صورت گرفته و کاری خوبی هم شده.”

 

از سوی دیگر حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه و معاون هیئت مذاکره کننده گفته است که در این نشست توافق شده است که در ایام عید هیچ طرف متوسل به خشونت نشود.

 

در عین حال جنرال جان کمیپل قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان انجام مذاکرات اخیر صلح را یک اقدام خوب می خواند.

 

وی روز گذشته در یک نشست خبری در کابل از هر دو جانب خواست تا به این تلاش هایشان ادامه بدهند:

 

“فکر می کنم گفتگوی نخست یک آغاز خوب و حرکت خوب است، باز هم می گویم که این زمانگیر است تا یک راه حل برای آن دریافت گردد، من از رییس جمهور غنی و جنرال راحیل می خواهم با وجود همه انتقاد ها به پیش بروند.”

 

دور نخست گفتگو های رسمی صلح میان حکومت افغانستان و نماینده گان طالبان مسلحپس از چند دور مذاکرات غیر رسمی در قطر، ناروی، دوبی، چین و امارات متحده عربی در اسلام آباد برگزار گردید.

 

اعضای ولسی جرگه افغانستان تاکید می کنند که این مذاکرات باید به دقت پیش برده شود تا دستآورد های چند سال گذشته به هدر نرفته و انجام آن سبب ختم جنگ و خونریزی در افغانستان شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار