افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

انتقاد کرزی از حمایت پاکستان از گروه های هراس افگن

کرزی

 

رییس جمهور پیشین از ادامه پشتیبانی پاکستان از گروه های هراس افگن ووجود لانه های امن این گروه ها در خاک پاکستان انتقاد کرد.

 

حامد کرزی رییس جمهور پیشین می گوید که پاکستان مخالف بازرگانی میان هند وافغانستان است ودسترسی هند به آسیای میانه را نمی خواهد، واین همه برای افغانستان پذیرفتنی نیست.

 

رییس جمهور پیشین در بارۀ خط دیورند می گوید که افغانستان هیچ گاه این خط را مرز نپذیرفته است و نخواهد پذیرفت.

 

در اوج تیره‌گی روابط و تنش های مرزی میان کابل واسلام آباد، حامد کرزی رییس جمهور پیشین در یک گفت و گو با بخش اردو بی بی سی،مشکلات در روابط افغانستان و پاکستان را به گونه یی بر خواسته از دو موضوع می داند، خط دیورندو دوستی کابل – دهلی نو.

 

حامد کرزی رییس جمهور پیشین می گوید:”پاکستان می گوید که هند با افغانستان هیچ گونه پیوندی نداشته باشد، هیچ گونه داد و گرفتی نداشته باشد، هیچ گونه بازرگانی نداشته باشد، و هند از راه افغانستان به آسیای میانه دسترسی نداشته باشد، که این ممکن نیست. هند با آنکه یک کشورنادار است، اما افغانستان را در بخش های زیربنایی و بخش های دیگر کمک کرده است.هند دوستی واقعی با افغانستان میخواهد وما از پاکستان میخواهیم که همین کار را انجام بدهد.”

 

حامد کرزی درپاسخ به این پرسش که چرا افغانستان از بهر پایان دادن به جنجال دیورند به سازمان ملل و دادگاه جهانی عدالت به تماس نمی شود؟

 

می گوید که این یک موضوع جهانی نیست بل یک میراث اپرایالیزم است وتنها حکومت های افغانستان وپاکستان میتوانند این موضوع را حل نمایند.

 

جمعه الدین گیانوال سناتور می گوید:” اگر سازمان ملل متحد و امریکا به راستی و به صورت جدی نگویند این موضوع حل نخواهد شد، این انتحار و انفجار ادامه خواهند یافت،واین تصرف خاک که امروز تورخم است، فردا جلال آباد خواهد بود همین گونه در قندهار و پکتیکا خواهد بود.”

 

عبدالغفار نظری فعال مدنی می گوید:”پاکستان منافع خود را در بحران در افغانستان می بیند، وقتی که امریکا میلیون ها دالر را سالانه به پاکستان کمک می کند، بخاطر مبارزه با هراس افگنی است، اما پاکستان هراس افگنی را رشد میدهد تا سودی بیشتری بدست آورد.”

 

رییس جمهور پیشین دراین گفت و گو از ادامه پشتیبانی پاکستان از گروه های هراس افگن ووجود لانه های امن این گروه ها در خاک پاکستان نیز انتقاد می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار