افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

انتقاد فدراسیون هاکی از کمیته‌ی ملی المپیک به دلیل بی‌توجهی به این ورزش

هاکی ورزشی است که کشور ما ۸۰ سال پیش تجربهی حضور در بازیهای المپیک را تجربه کرده است، اما این ورزش در کشور ما حال بدی دارد.

هاکی بازان بی پروایی کمیتهی ملی المپیک و ریاست تربیت بدنی و ورزش را یکی از علتهای افت هاکی در افغانستان میدانند.

 

هاکی در افغانستان از سال ۱۳۹۴ میلادی در چهارچوب کمیتهی ملی المپیک پایه گذاری شد.

 

در سال ۱۹۳۶ تیم ملی هاکی کشور برای نخستین بار در المپیک برلین شرکت کرد و زمانی هم از جمله ورزشهای افتخارآفرین کشور به شمار میرفت.

 

عبدالله نورستانی معاون فدراسیون هاکی میگوید: “در اوایل یک مکتب سپورت بنام نورستان ایجاد شد. پس از مشرف شدن مردم نورستان به دین اسلام یک تعداد از شاگردهای این مکتب در هاکی استعداد زیادی داشتند و در نتیجهی یک تیم هاکی ایجاد شد. پس از ایجاد این تیم یک نفر متخصص هاکی بنام ذاکر علی خان از هند برنامههای هاکی را قانونیتر ساخت و یک تیم منظم هاکی را در چهارچوب وزارت دفاع در کلوپ سپورتی اردو ایجاد شد”.

 

وی ادامه داد: “نداشتن مکان‌های ورزشی و بی‌پروایی ریاست تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک باعث افت این ورزش سنتی در کشور شده است”.

 

خدیجه اجگزی عضو تیم ملی هاکی نیز در رابطه با مشکلات شان در این رابطه گفت: “هیچ کمکی از سوی ارگان‌های دولتی و یا هیچ نهادی به ما نشده است؛ ما تا امروز یک میدان مشخص برای هاکی دختران نداریم”.

 

لیدا یکی دیگر از اعضای تیم ملی هاکی خاطرنشان کرد: “مشکل اساسی این است که وقت تمرین برای ما نیست و ما بسیار کم تمرین می‌کنیم و امروز هم بخاطر برنامه شما برای ما اجازه تمرین داده شده است و دیگر اینکه ما در میدان سرباز در زیر آفتاب و یا باران تمرین می‌کنم”.

 

نورستانی با تأیید این مشکلات افزود: “اگر کمیته‌ی ملی المپیک و ریاست تربیت بدنی و ورزش به این مشکلات نپردازد، من از سمت خود کناره‌گیری می‌کنم، چون چاره نیست. اینها به ما میدان نمی‌دهند و به روابطی که با فدراسیون جهانی داریم یا سفرهای که داریم هیچ توجهی نمی‌شود”.

 

محمدعارف پیمان سخنگوی ریاست تربیت بدنی و ورزش در این باره تصریح کرد: “ما یک محل مناسب را برای هاکی‌بازان در جمنازیوم تدارک دیده‌ایم و اعضای تیم ملی هاکی در اینجا تمرین می‌کنند، اما آنچه را که آنان می‌گویند به باور من ضعف در مدیریت و عدم کارایی خود مسئولان فدراسیون هاکی است که نتوانسته درست ظرفیت‌ها را ارتقا بدهد و از امکانات تربیت بدنی، ورزش و خود فدراسیون درست استفاده کند”.

 

هاکی از ورزش‌های المپیکی است و رقابت‌های این رشته به روش‌های روی یخ، داخل تالار و روی چمن برگذار می‌شوند.

 

فدراسیون هاکی می‌گوید که اکنون نزدیک به ۴۰۰ ورزشکار در خوست، نورستان، هرات و کابل هاکی بازی میکنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار