افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

انتقاد حامد کرزی از افزایش اختیارات نیروهای امریکایی در افغانستان

کرزی

رییس جمهور سابق افغانستان ضمن انتقاد از افزایش اختیارات نیروهای امریکایی اعلام کرد که به تغییرات اخیر ماموریت نظامی واشنگتن در افغانستان مشکوکم و این تغییر ناامنی و تقویت طالبان را منعکس می‌کند.

به نقل از «واشنگتن پست»، «حامد کرزی» رییس جمهور سابق افغانستان گفت: امریکا باید ماموریت نظامی خود را در افغانستان به حمایت از نیروهای محلی محدود کند و فشار بر پاکستان را برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان افزایش دهد.

کرزی ادامه داد: به تغییرات اخیر ماموریت نظامی امریکا در افغانستان مشکوکم. این تغییر ناامنی و قوی شدن طالبان را منعکس می‌کند.

رییس جمهور سابق افغانستان افزود: فکر نمی‌کنم که توان نظامی موجب برقراری صلح شود، به طوری که شاهد 14 سال حضور نظامی بودیم و هیچ تغییری بوجود نیامد.

باراک اوباما به تازه گی اختیارات نظامیان کشورش در افغانستان را افزایش داده است که بر اساس آن، نیروهای این کشور در کنار نیروهای امنیتی افغانستان در میدان‌های جنگ حضور می‌یابند و همچنین نیروی هوایی این کشور در حمایت از نیروهای امنیتی افغان آزادی بیشتری کسب کرده‌اند.

در حال حاضر تعداد 9800 نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند که بر اساس پروگرام فعلی، قرار است این تعداد تا پایان سال جاری میلادی به 5500 نظامی کاهش یابد.

حامد کرزی در مورد تعداد نظامیان امریکایی در افغانستان به طور مستقیم اظهار نظر نکرد اما اعلام کرد که ماموریت نظامی فعلی این کشور در عوض فعالیت‌های نظامی باید به مشاوره‌دهی و حمایت از نیروهای محلی محدود شود.

کرزی هشدار داد: ما در جنگی متعارف قرار نداریم. در افغانستان هیچ خط مقدمی وجود ندارد و زمانی که خط مقدمی وجود ندارد، مردم تبدیل به خط مقدم می‌شود.

رییس جمهور سابق افغانستان اظهار کرد: جنگ با تروریست در قریه و خانه‌های افغانستان نیست. نمی‌توانید آن را با عملیات نظامی بر خانه‌های افغان‌ها شکست دهید. در عوض آن، تروریست را باید در پناهگاهها، در کمپ‌های آموزشی و در قدرت‌ یا سازمان‌های پشت صحنه در خارج از افغانستان بیابید.

وی از امریکا خواست تا به همراه کشورهای ایران، روسیه، هند و چین سیاست فشار را بر دولت پاکستان اعمال کند تا رهبران طالبان را مجبور کنند به مذاکرات صلح بپیوندند.

کرزی اضافه کرد: امریکا باید در این وضعیت موضع وضاحت بگیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار