- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

انتقاد از سخنان ضد و نقیض رییس جمهور آمریكا در باره افغانستان

  [1]

برخی رسانه ها و مردم افغانستان اظهارات ‘باراك اوباما’ را در سخنرانی سالانه اش در كنگره آمریكا در باره اوضاع افغانستان، ضدو نقیض دانستند!

 

وزنامه ماندگار روز شنبه در مطلبی با عنوان تاملی بر سخنرانی سالانه ‘باراك اوباما’ می نویسد اوباما در حالیكه تلاش می كند مرگ ‘اسامه بن لادن’ سركرده القاعده را پیروزی در مبارزه با تروریسم جلوه دهد از طرفی مدعی می شود كه گروه طالبان ضعیف و شكست خورده است و دیگر توان مبارزه با سربازان آمریكایی را ندارد.

این روزنامه می افزاید این سخنان یك روز پس از آن ایراد می شود كه آمریكا سه تن از فرماندهان به اصطلاح شكست خورده طالبان را با یك آمریكایی مبادله می كند.

بر اساس این گزارش در همین حال آمریكا با استفاده از همه ابزارهای دیپلماتیك تلاش كرد كه برای گروه طالبان در قطر دفتری ایجاد كند تا با نمایندگان آن پشت میز مذاكره صلح بنشیند و با آنان گفت وگو كند.

روزنامه ماندگار با تاكید به آشكار بودن تناقض در ادعاهای اوباما می نویسد آمریكا از یك سو طالبان را شكست خورده توصیف می كند و از سوی دیگر حاضر به نشستن پشت میز مذاكره با آن می شود.

این روزنامه، مردم افغانستان را از سیاستهای آمریكا متعجب توصیف كرد و نوشت: مردم افغانستان كه هر روز در آماج حملات قرار دارند در این حال می بینند كه آمریكا و برخی كشورهای غربی به شدت تلاش می كنند كه با طالبان مصالحه كنند.

رزنامه ماندگار با طرح این سوال كه چرا امریكا ترجیح می‌دهد با گروهی شكست‌خورده، گفتگو و مذاكره كند؟ می افزاید: امروز كه بحث صلح و مذاكره با طالبان مطرح است، نقش همه روشن است ولی آنچه كه روشن نیست، نقش مردم افغانستان است.

این روزنامه می پرسد مردم افغانستان در كجای این معادله قرار دارند.

 

منبع:http://www.irna.ir