افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

انتصاب صلاح الدین باز هم به نفع پاکستان!

با اینکه عملکرد صلاح الدین در سه سال ریاستش در شورای عالی صلح و سرپرستی حزب جمعیت به مراتب ضعیف بوده و عدم مدیریتش بر هیچ کسی پوشیده نیست اما پاکستانیها مدعی هستند که وی بهترین گزینه برای احراز سمت خارجه ی افغانستان می باشد چون موافقان و مخالفان را به خوبی می شناسد.

 

روز چهارشنبه نمایندگان پارلمان پس از رای گیری در مورد 18 وزیر پیشنهادی دولت، به هشت نامزد رای اعتماد داد و 10 نفر دیگر را رد کرد.

 

رحمت الله نبیل با اخذ 151 رای به عنوان رییس امنیت ملی، صلاح الدین ربانی با 151 رای به عنوان وزیر خارجه، نورالحق علومی با 131 رای به عنوان وزیر داخله، اکلیل حکیمی با 128 رای به عنوان وزیر مالیه، داکتر فیروز با اخذ 170 رای به عنوان وزیر صحت، عالمی بلخی با 134 رای به عنوان وزیر امور مهاجرین، داود شا ه صبا با 146 به عنوان وزیر معادن، نصیر احمد درانی با 145 به عنوان وزیر انکشاف دهات و فیض محمد عثمانی با 160 رای به عنوان وزیر حج و اوقاف، موفق به کسب رای اعتماد وکیلان مجلس شدند.

 

نمایندگان پارلمان هم که تعطیلات زمستانی شان کمی دیر شده بود، بلافاصله بعد از این کار خسته کننده و مداوم!!! به تعطیلات رفتند تا باز هم تکمیل کابینه اشرف غنی و عبدالله 45 روز دیگر به تاخیر بیفتد. در این مدت رییس جمهور و رییس اجرایی کشور وقت دارند تا مابقی وزیران را مشخص کنند و وکیلان نیز فرصت دارند تا درآمدهای حاصل از این رویداد را خرج کنند!!!

 

به هر حال همین چند انتصاب هم خالی از ایراد و گپ و گفت نیست به ویژه درباره جوانکی که به لطف شهادت پدرش به نان و نوای خوبی رسیده است. صلاح الدین که به گفته ی مارشال فهیم عملکرد بسیار ضعیفی در سرپرستی حزب جمعیت و ریاست شورای عالی صلح داشت، طی این چند سال رابطه ی خوبی با پاکستان و عربستان سعودی برقرار کرده است که مهمترین علت آن بی تجربگی و رفیق بازی وی می باشد.

 

این موضوع که وی لیاقت سرپرستی حزب جمعیت را نداشت موضوعی است که مرحوم مارشال فهیم هم به آن معتقد بود و شش ماه قبل از وفاتش، در نشستی به صلاح الدین ربانی گفته بود که زمان کار او به عنوان سرپرست جمعیت به پایان رسیده و باید سرپرستی جمعیت به استاد عطا محمد نور واگذار شود.

 

در این نشست صلاح الدین ربانی از مارشال فهیم تقاضا کرده بود که باید زمان کار وی به عنوان سرپرست جمعیت اسلامی تا یک سال دیگر تمدید شود؛ اما مارشال فهیم در پاسخ صلاح الدین ربانی گفته بود: پس از شهادت احمد شاه مسعود و استاد ربانی، کلان جبهه‌ ی مقاومت و حزب جمعیت من هستم. وقتی استاد شهید شد، ما در یک وضعیت روحی و عاطفی خاص، خودت را به عنوان یک جوان درس خوانده و خارج دیده سرپرست جمعیت ساختیم. تصور ما این بود که خودت هم در روابط خارجی حزب جمعیت تلاش می ‌کنی و هم در داخل به دلیل دور بودن از تنش ‌های داخلی جمعیت را جمع می ‌سازی و اعضای جمعیت را که از جمعیت دور مانده اند، در جمعیت گردهم می ‌آوری؛ اما با گذشت بیش از یک سال دیده شد که خودت در راستای گسترش روابط جمعیت در بیرون کاری نکردی، در داخل افغانستان هم نتوانستی اعضای جمعیت را گردهم بیاوری.

 

این واقعیتی است از زبان مارشال فهیم اما با اینکه عملکرد صلاح الدین در سه سال ریاستش در شورای عالی صلح و سرپرستی حزب جمعیت به مراتب ضعیف بوده و عدم مدیریتش بر هیچ کسی پوشیده نیست اما پاکستانیها مدعی هستند که وی بهترین گزینه برای احراز سمت خارجه ی افغانستان می باشد چون موافقان و مخالفان را به خوبی می شناسد.

 

متاسفانه در این 13 سال اخیر همیشه همسایگان و خارجی ها نقش بسزایی در تعیین دولتمردان افغانستان داشته اند که این هم یک مورد از آنها است به هر حال در ذیل نگاهی داریم به زندگی وزیر خارجه جدید کشور:

 

محترم صلاح الدین ربانی در بیستم ثور 1350 در شهر کابل به دنیا آمد. وی تحصیلات مقدماتی را در دوران مهاجرت در پاکستان به پایان رساند و بعد از اخذ مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل عازم عربستان سعودی شد. صلاح الدین ربانی مدرک لیسانس خود را در رشته بازاریابی از دانشگاه ملک فهد کسب کرد.

 

وی پس از اتمام تحصیلات، در یک شرکت سعودی مشغول به کار شد و پس از مدتی به امارت متحده عربی سفر کرد و تا سال 1378 در این کشور اقامت داشت. سپس در سال 1378 به منظور ادامه تحصیل به انگلیس سفر کرد و مدرک فوق لیسانس خود را در سال 1379 از دانشگاه کنگستون در رشته مدیریت و تجارت بدست آورد.

 

پس از آن ربانی به عنوان مشاور سیاسی سفارت افغانستان در نیویورک تعیین و تا سال 1384 در این سمت باقی ماند. وی همچنین مسوولیت کمیته اول امنیت جهانی و خلع سلاح سازمان ملل متحد را بر عهده داشت.

 

صلاح الدین ربانی در اواخر سال 1384 با هدف ادامه تحصیل از سمت خود در وزارت خارجه استعفا داد و در دانشگاه کلمبیا شهر نیویورک مشغول به تحصیل شد و دومین مدرک فوق لیسانس خود را در رشته روابط بین المللی در سال 1386 بدست آورد.

 

وی در سال 1386 عازم افغانستان شد و به عنوان معاون حزب جمعیت اسلامی افغانستان در امور سیاسی ایفاء نقش کرد. در همین سال وی ریاست تلویزیون خصوصی نور را نیز بر عهده داشت.

 

صلاح الدین که متاهل بوده و دارای چهار فرزند می باشد، پس از این شهادت پدرش، در مهرماه 1390 از سوی اعضای حزب جمعیت اسلامی به عنوان سرپرست این حزب انتخاب شد.

 

مرحوم برهان الدین ربانی میراث دیگری هم برای پسرش به یادگار گذاشت و آن هم ریاست شورای عالی صلح افغانستان بود که پس از شهادت او رایزنی‌های زیادی برای تعیین رییس انجام شد و سرانجام اعضای این شورا صلاح الدین را به اتفاق آرا به عنوان رییس جدید شورای عالی صلح و جانشین پدرش برگزیدند.

 

تا در زمان انتخابات هم توانست به نزدیک کردن خود به یک از دو نامزد، برای خود سمت وزارت خارجه دولت وحدت ملی را رقم بزند تا ببینیم در این سمت چه گلی بر سر دولت و ملت افغانستان می زند و آیا به قول معروف که گفته اند “گیرند پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل” چیزی از سیاست آن پدر به این پسر رسیده است یا خیر؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار