افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

اميدواريم از طريق گفت‏وگوي مستقيم با طالبان به صلح برسيم

سخنگوي وزارت خارجه گفت كه دولت افغانستان هميشه از ايجاد آدرسي براي طالبان حمايت كرده است.دولت افغانستان مي‌گويد اميدوار است بازگشايي دفتري براي طالبان در قطر، از فشار پاكستان بر اين گروه بكاهد و تلاش‌ها براي مصالحه با اين گروه به نتيجه برسد. اخيرا هشت تن از سران طالبان همراه با خانواده‌هاي‌شان از پاكستان به قطر رفتند تا در مذاكرات صلح شركت كنند. اين در حالي است كه برخي از اعضاي ارشد طالبان گفته‌اند كه اطلاعي از دفتر قطر ندارند.
حكومت افغانستان در ابتدا، واكنش تندي در برابر دفتري براي طالبان در قطر نشان داد. حكومت سفير خود از قطر را فراخواند و تاكيد كرد هرگونه مذاكره با طالبان بايد جنبه افغاني داشته باشد. اما رئيس جمهور كرزي اخيرا حمايت خود از بازگشايي دفتري براي طالبان در قطر را اعلام كرد.
جانان موسي‌زي، سخنگوي وزارت خارجه، روز گذشته در گفت‏‏وگو با روزنامه 8 صبح گفت دولت افغانستان هميشه از ايجاد آدرسي براي طالبان حمايت كرده است. او گفت: «ما هميشه بر ضرورت ايجاد يك مكان مشخص براي انجام مذاكرات عملي با طالبان و ديگر مخالفان مسلح دولت افغانستان تاكيد كرده‌ايم.»
آقاي موسي‌‌زي گفت دولت افغانستان ترجيح مي‌دهد تا چنين آدرسي در داخل افغانستان باشد، اما موجوديت چنين آدرسي در كشورهاي منطقه نيز از حمايت دولت افغانستان برخوردار مي‌باشد.
سخنگوي وزارت خارجه مي‌گويد دولت اميدوار است تا از طريق گفت‏‏وگوهاي مستقيم با نمايندگان با صلاحيت طالبان به نتايج عملي پروسه مصالحه دست يابد.
مساله بازگشايي دفتري براي طالبان در قطر در حالي مطرح است كه به باور تحليلگران، تصميم‌گيرنده اصلي در قضيه افغانستان طالبان نيستند بلكه تا زماني كه مقامات نظامي پاكستان به صلح در افغانستان راضي نشوند، چنين تلاش‌هايي نتيجه نخواهد داد.
اما سخنگوي وزارت خارجه مي‌گويد دفتر طالبان در قطر مي‌تواند زمينه را براي مذاكرات بدون ترس فراهم كند: «ايجاد يك آدرس بيرون از خاك پاكستان به رهبران طالباني كه واقعا صادقانه مي‌خواهند در پروسه صلح افغانستان اشتراك كنند، اين اجازه را خواهد داد تا بدون هراس و ترس با حكومت افغانستان وارد مذاكرات مستقيم و عملي شوند.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار