افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

امور مربوط به کمپنی های امنیتی، به پولیس محافظت عامه سپرده میشود

 

 

پولیس محافظت عامه وزارت امور داخله به روز پنجشنبه مسوولیت کاری دو کمپنی امنیتی خصوصی خارجی را به عهده گرفت.

وزارت امورداخله ی افغانستان در نظر دارد تا در یک هفته آینده امور مربوط به  کمپنی های امنیتی خصوصی را در شماری از ولایات به شمول هلمند و قندهار به پولیس محافظت عامه بسپارد.

طی مراسمی مرحله اول این برنامه به روز پنجشنبه در کابل اجرا شد که به اساس آن مسوولیت دو کمپنی امنیتی خصوصی به پولیس محافظت عامه تعلق گرفت.

جمال عبدالناصر صدیقی معین تصدی امنیتی محافظت عامه در وزارت امور داخله ی افغانستان در این مراسم گفت که آنان تلاش می کنند تا در بخش امنیت خدمات بهتر را برای نیازمندان عرضه نمایند:

« می دانم که مشتریان ما به خدمات امنیتی قابل اعتماد ضرورت دارند تا وظایف خویش را بخاطرانکشاف افغانستان ادامه بدهند، اگر مشتریان بالای ما اعتماد بیشترنمایند، ما به اعتماد آنها جامه ی عمل خواهیم پوشاند، می دانم با آنکه در جهت تطبیق این انتقال پیشرفت های چشم گیری داریم، اما کار های زیاد هنوز هم  در پیشروی ما قرار دارند.»

طبق معلومات وزارت امور داخله ی افغانستان، این پروسه در مطابقت به فرمان شماره 62 رییس جمهور افغانستان در خصوص لغو کمپنی های خصوصی تطبیق می گردد.

این فرمان در ماه اگست سال 2010 میلادی صادر شده بود.

فرمان رییس جمهور کرزی کمپنی هایی را که برای مراکز دیپلوماتیک خارجی در افغانستان فعالیت می کنند از این برنامه مستثنا قرار داده است.

در آغاز برنامهء انتقال مسوولیت پیشبرد امور این شرکت ها به پولیس محافظت عامه، مسوولیت کمپنی های لویس برجر و بلک ایندویچ به این نیروها سپرده شد.

این دو شرکت به طور مشترک کار کرده و از سوی یک بلهیت اداره می شدند.

آقای بلهیت گفت، این برنامه آنقدر هم ساده نیست امکان دارد برخی از مشکلات در این راه ایجاد گردد:

« سپردن مسوولیت این کمپنی های خصوصی به پولیس محافظت عامه ساده نیست ، در حالی که ما برای تطبیق این برنامه تلاش می کنیم شاید با برخی از مشکلات روبرو شویم، من مطمین هستم که من به نماینده گی از شماری کمپنی های خصوصی که در این جا در بخش بازسازی سهم فعال گرفته اند، صحبت می کنیم و ما در این جا برای مدت زیاد باقی میمانیم.»

کمپنی های خصوصی موجود در افغانستان در بخش های مختلف فعالیت می کنند که شامل تاسیسات عامه، قطارهای اکمالاتی و در پهلوی پروژه های بازسازی برای مراکز دیپلوماتیک نیز خدمات امنیتی را مهیا می سازند.

هر چند در خصوص فعالیت این کمپنی های امنیتی خصوصی در مناطق مختلف افغانستان انتقاد های وجود داشته اند، اما این کمپنی ها باز هم توانسته اند با ارایه خدمات امنیتی شان در افغانستان اطمینان شماری از موسسات کمک کننده را حاصل نمایند.

اینکه نیروهای محافظت عامه تا چه حد این اطمینان را حاصل خواهند کرد در حال حاضر پیش بینی در مورد آن مشکل است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار