افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

امنیت 16 ولسوالی در خطر است!

شرکت های امنیتی

 

به گزارش وزارت دفاع کشور، امنیت 16 ولسوالی با تهدید مواجه است…

 

اما مقامات محلی چهار ولایت کشورمی‎گویند که 19 ولسوالی با تهدید جدی مواجه بوده و برخی از والسوالی سقوط نیز کرده‎است.

 

با آن‎که وزارت دفاع و رئیس اجرائیه افغانستان می‎گویند که نیروهای امنیتی افغان حملات تهاجمی مخالفان مسلح را دفع کرده‎اند اما شماری از مقامات محلی از حضور فعال طالبان مسلح در مناطق شان ابراز نگرانی می‎کنند.

 

وزارت دفاع افغانستان می‎گوید، از ۳۶۰ ولسوالی آن‎ها تنها در ۹ ولسوالی کنترول ندارند و به گفته آنان ولسوالی‎های که با تهدید جدی روبرو اند شمار آن به شانزده ولسوالی می‎رسد.

 

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت روز گذشته دراین مورد چنین گفت:

16 ولسوالی زیر تهدید قرار دارند، اما در آنجا ما توانستیم تا جلو فعالیت‎های دشمن را گرفته و لانه‎های شان را از بین ببریم.

 

اما در عین حال شماری از اعضای شوراهای ولایتی و مقام‎های محلی ولایت‎های کندز، بغلان، ننگرهار، و پکتیا گفتند که تهدیدات امنیتی در این ولایات بیشتر از آن است که وزارت دفاع می‎گوید.

 

امر الدین ولی وکیل شورای ولایتی کندز می‎گوید، از جمله ۹ ولسوالی این ولایت سه ولسوالی آن در تصرف طالبان مسلح است و دو ولسوالی دیگر آن با تهدید شدید امنیتی روبرو است.

 

با آنکه رئیس اجرائیه حکومت می‎گوید که آنان از همه نیروهای امنیتی افغان حمایت می‎کنند اما شیر محمد کریمی لوی درستیز پیشین وزارت دفاع از موجودیت مشکلات در رهبری و اکمالات نیروهای افغان حرف می‎زند.

 

آقای کریمی در پاسخ به پرسشی که چرا مخالفان مسلح برخی از ولسوالی‎ها را با تهدیدی جدید امنیتی مواجه ساخته‎است چنین گفت:

 

“به نظر من سه نقطه اساسی است، اول رهبری نیروها که بسیار مهم است در اکثر موارد من ضعف آنان را میبینم، دوم بدبختانه که هماهنگی وجود ندارد و این سبب کندی کارها می شود و سوم نیروهای امنیتی به موقع اکمال نمی‎شوند.”

 

وزارت داخله افغانستان با آنکه تا حدی این مشکلات را می‎پزیرد اما می‎گوید که مسایل هماهنگی و اکمالات را تا حدی حل کرده‎اند و به همین دلیل عملیات‎ها موفق است.

 

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت گفت که از تحرکات مخالفان مسلح هیچ فردی انکار کرده نمی‎تواند اما در کل وضعیت تحت کنترول نیروهای امنیتی افغان‎است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار