افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

امنیت ملی مانع حضور نظامی چین در بدخشان شد!

عساکر نظامی چین

به گزارش خبرگزاری افغان تلکس به نقل از دفتر شورای امنیت ملی افغانستان، ساخت پایگاه نظامی چین در بدخشان حقیقت ندارد و بدون تصویب رییس جمهور اشرف غنی امکان پذیر نیست.
در حالی که برخی از رسانه‌ها از ساخت پایگاه نظامی چین در شمال خبر داده‌اند اما دفتر شورای امنیت ملی با صدور اعلامیه ای هرگونه حضور نظامیان چینی و ساخت پایگاه توسط آنها در شمال شرق کشور را رد کرد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با صدور اعلامیه ای اعلام کرد که ساخت پایگاه نظامی چین در بدخشان حقیقت ندارد و بدون تصویب رییس جمهور اشرف غنی امکان پذیر نیست.

در اعلامیه آمده است که مردم چین نیز قربانی تروریزم استند و این کشور در ابعاد گسترده با افغانستان و سایر کشورهای منطقه در امر مبارزه با تروریزم همکاری می‌کند اما موضوع حضور نظامی چین در افغانستان مطرح نشده است.

از سوی دیگر، گل‌محمد بیدار معاون والی بدخشان گفت: حکومت افغانستان با چین توافق‌نامه امنیتی امضا نکرده اما دولت چین خواستار گشت مشترک نیروهای نظامی دو کشور شده است.

وی افزود: حکومت افغانستان آنها را از حضور در خاک افغانستان منع کرده است. به دلیل اینکه توافقنامه امنیتی با پکن ندارد در نتیجه حضور نظامیان چینی در خاک افغانستان تخطی و تعرض محسوب می‌شود.

معاون والی بدخشان تصریح کرد توافق درباره اجرای عملیات‌ مشترک نیروهای نظامی دو کشور موضوعی است که حکومت مرکزی باید درباره آن تصمیم بگیرد.

بیدار اظهار داشت: چین به کمک به افغانستان متعهد است اما هرگونه کمک و یا توافقی خاصتاً همکاری نظامی باید با حکومت وحدت ملی انجام شود.

این در حالی است که پیش از این جنرال دولت وزیری از کمک تسلیحاتی و آموزشی چین برای ایجاد واحد خاص نیروهای کوهستانی اردوی ملی در ولایت بدخشان خبر داده بود.

ایالت سین‌کیانگ چین دارای 76 کیلومتر سرحد مشترک با ولایت بدخشان است. مسیرهای صعب العبوری مناطق پامیر و واخجیر این ولایت را با ایالت سین کیانگ متصل می‌کند.

اخیرا فعالیت گروه‌های تروریستی خاصتاً اویغورها و جنبش ترکستان شرقی در ولایت بدخشان افزایش یافته که نگرانی دولت چین را نیز برانگیخته است.

 1. M Mosawer Ahmadzai :

  به خاطر یکه به داعش جا میدهند هدایت امریکاهی هاست

 2. Gott Dnke :

  این توره کی صده درصده دولت از داعش حمایت میکننده

 3. عبدالواسع بهار محتسب ذاده :

  امنیت ملی مزدور امریکا. امریکا مخالف چین پس زیاد جالب نیست. مزدور و بادارش مخالف چین اند.

 4. Omid Muhammad :

  امیت ملی …خورده امیت ملی خودش نوکرآمریکا است

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار