افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

امضای ۵ تفاهمنامه همکاری‌ میان افغانستان و ازبکستان

ازبکستان

روز گذشته 5 تفاهمنامه  میان حکومت افغانستان و ازبکستان امضا شد.

 

صلاح الدین ربانی و عبدالعزیز کاملوف​ وزرای خارجه دو کشور این ۵ پروتوکول را در بخش‎های مختلف روزگذشته در ارگ ریاست جمهوری امضا کردند.

 

وزارت خارجه افغانستان امضای این تفاهمنامه‎ها را برای تقویت همکاری‎ها میان دو کشور با اهمیت می‎داند.

 

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت پیش از امضای این اسناد گفت که این تفاهمنامه‎ها در تحکیم روابط دوستانه دو کشور و تعمیق همکاری‎های دو جانبه در عرصه‎های مختلف مفید است.

 

آقای مستغنی در مورد این تفاهمنامه‎ها می‎گوید:

 

“موافقت نامه همکاری در عرصه مبارزه علیه مواد مخدر، یاداشت تفاهم همکاری میان هر دو وزارت، پروتوکول انکشاف همکاری‎های ترانسپورتی و پروژه‎ها، پروتوکول ایجاد کمیسیون مشترک امنیتی و پلان عمل برای سال‎های ۲۰۱۷ می‎باشد.”

 

پیش از این میان افغانستان و ازبکستان چندین قرار داد در مسایل تجارت، انرژی برق و بخش‎های دیگری اقتصادی به امضا رسیده‎است.

 

افغانستان هم اکنون بخش مهمی از اموال مصرفی و تجارتی را از ازبکستان وارد می‎کند و خط آهن که از چین به افغانستان وصل شده نیز از خاک این کشور می‎گذرد.

 

هم اکنون بیشترین برق مورد نیاز افغانستان را نیز ازبکستان تامین می‎کند.

 

سه ما پیش نیزقرارداد انتقال صد هزار تُن گندم به افغانستان میان دو کشور امضا شده‎است.

 

افغانستان و ازبکستان در حالی به هدف گسترش روابط تجارتی توافق نامه امضا می‎کنند که بر اساس گزارش‎ها در حال حاضر، سطح تجارت میان هردو کشور، به ۳۵۰ ملیون دالر در سال می‎رسد.

 

از سوی هم اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‎گوید که امضای چنین قرار دادها یک پیشرفت خوب در عرصه‎های مختلف اقتصادی میان دو کشور است.

 

خانجان الکوزی معاون این اتاق گفت:

 

“امضای این تفاهمنامه‎ها واقعا یک فصل جدید در روابط ما است و از لحاظ اقتصادی برای ما اهمیت دارد زیرا افغانستان حیثیت یک پل برای ازبکستان بخاطر رسیدن به جنوب آسیا دارد و برعکس از بکستان برای افغانستان یک راه نزدیک است تا به چین و روسیه وصل شود.”

 

هرچند آقای الکوزی امضای این تفاهمنامه ها را به فال نیک می‎گیرد اما بر عملی شدن مواد این تفاهمنامه‎ها تاکید می‎ورزد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار