افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

امضای پیمان راهبردی با آمریكا مشروط بر عملی شدن خواست های لویه جرگه است

‘حامد كرزی’ كه با همتای لهستانی خود در كنفرانس مطبوعاتی در كابل صحبت می كرد، گفت: لویی جرگه، حاكمیت ملي افغانستان، استقلال ، تمامیت ارضي، احترام به ارزشهاي اسلامي و افغاني و توقف حملات شبانه را از جمله پیش شرط های امضای این پیمان اعلام كرده است.

وی سپردن كامل زندان بگرام از نیروهاي خارجي به دولت افغانستان و توقف عملیات شبانه نیروهاي خارجي را از موارد مهم شرایط لویه جرگه ذكر كرد كه دولت این كشور در رابطه با این موضوع با مقامات آمریكایی گفت و گو می كند.

كرزي گفت: از حدود یك و نیم سال گذشته تا كنون، در مورد این پیمان با مقامات آمریكایي مذاكره می كند و طي هفته اخیر، پیشرفتهاي جدیدي در این راستا صورت گرفته است.

كرزي در مورد پیشرفتهاي یاد شده اطلاعات بیشتری ارائه نكرد و تنها گفت كه روز گذشته در مورد پیمان یاد شده، با مقامات آمریكایي بحث و تبادل نظر كرده است.

رئیس جمهوری افغانستان خاطر نشان كرد، تمام تلاش مقامات افغان این است كه در این زمینه پیشرفتهاي دیگري نیز صورت گیرد و مسیری در پیش گرفته شود كه امضای پیمان راهبردی با آمریكا به نفع دولت افغانستان باشد.

‘برانسلاو كوموروفسكي’ رئیس جمهوری لهستان، نیز در نشست خبري امروز، نسبت به همكاري كشورش با افغانستان اطمینان داد و تاكید كرد كه سربازان آن كشور، بعد از سال ٢٠١٤ از افغانستان خارج خواهند شد، ولی آنها به آموزش نیروهاي افغان همچنان ادامه خواهند داد.

وی افزود: در مورد چگونگي حضور لهستان در افغانستان بعد از سال ٢٠١٤، با كرزي صحبت كرده و با پایان یافتن ماموریت نیروهای آنها در افغانستان، دوستي میان دو كشور به پایان نمی رسد.

موروفسكی گفت: لهستان بعد از سال ٢٠١٤ در امور آموزش و پرورش و ارتقای اداره امور افغانستان به دولت این كشور كمك خواهد كرد.

گفتنی است دو روز قبل نیز گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینكه امضاي پیمان راهبردی میان افغانستان و آمریكا به تعلیق در آمده است.

كرزي، چندي قبل هشدار داده بود تا زماني كه نیروهاي خارجي عملیات شبانه و متلاشي كردن منازل مردم افغانستان را متوقف نكند، پیمان راهبردی با آمریكا را امضا نخواهد كرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار