افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

امضای موافقت‌نامۀ همکاری‌ میان افغانستان و آسترالیا در حضورداشت رئیس‌جمهورغنی

 

درحضورداشت رئیس جمهورغنی و صدراعظم آسترالیا، وزیر اقتصاد افغانستان و وزیر خارجۀ آسترالیا براساس تعهدات کنفرانس بروکسل، موافقت‌نامه همکاری‌های انکشافی را برای چهار سال به ارزش ۳۲۰ میلیون دالر به امضا رساندند.

 

محمد‌اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، عصر دیروز پس از گذاشتن اکلیل گل به پای منار قربانیان جنگ آسترالیا، در مقر پارلمان آن کشور با مالکوم ترنبل صدراعظم آسترالیا دیدار کرد.

 

در این دیدار، صدراعظم آسترالیا به رئیس جمهورغنی و هیئت همراه خوش آمدید گفت و هردو جانب در خصوص پیشرفت‌های اخیر افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، مبارزه با تروریزم، تأمین حقوق زنان و کودکان و موضوعات مورد علاقه بحث و تبادل نظر کردند.

 

صدراعظم آسترالیا، تلاش‌ها و دست‌آوردهای حکومت افغانستان را در زمینه‌های مبارزه با تروریزم، همکاری‌های اقتصادی، معارف، مبارزه با فساد اداری و تأمین اصلاحات و شفافیت قابل قدر دانسته گفت، آسترالیا در مبارزه با تروریزم به عنوان شریک استراتیژیک بین‌المللی در کنار افغانستان باقی می‌ماند.

 

رئیس‌جمهورغنی، ضمن ابراز امتنان از پذیرایی و مهمان‌نوازی صدراعظم آسترالیا، از کمک و همکاری‌های آسترالیا در بخش‌های مختلف با افغانستان تشکری کرد. وی افزود که تروریزم و افراطیت برای منطقه و جهان تهدید میان‌مدت به‌شمار می‌رود و برای دفع و نابودی آن نیاز به مبارزه مشترک همه کشورهای جهان می‌باشد.

 

رئیس‌جمهور کشور یک‌بار دیگر تأکید ورزید که کشورهای منطقه و جهان به‌خاطر دفع خطرات تروریزم، امکانات شانرا باهم شریک سازند و براساس یک استراتیژی واضح و در همکاری مشترک، باید خطر تروریزم را از منطقه و جهان نابود نمایند.

 

محمداشرف غنی گفت، حکومت افغانستان در راستای تطبیق قانون، آزادی بیان، تأمین حقوق مردم به‌ویژه زنان و کودکان، معارف، مبارزه با فساد اداری و بخش‌های دیگر دست‌آوردهای قابل ملاحظۀ دارد.

 

در ادامه، درحضورداشت رئیس جمهورغنی و صدراعظم آسترالیا، وزیر اقتصاد افغانستان و وزیر خارجۀ آسترالیا براساس تعهدات کنفرانس بروکسل، موافقت‌نامه همکاری‌های انکشافی را برای چهار سال به ارزش ۳۲۰ میلیون دالر به امضا رساندند.

 

در این دیدار، موافقت‌نامۀ همکاری‌های تخنیکی و ساینسی نیز میان افغانستان و آسترالیا از سوی مقامات دو کشور به امضا رسید.

 

همچنان، شماری از اعضای هیئت افغانستان عبدالحمید هلمندی مشاور رئیس‌جمهور، نرگس نهان نامزد وزیر وزارت معادن و پترولیم، امان‌الله غالب معین وزارت انرژی و آب تحت ریاست محمداشرف غنی، با برخی مقامات آسترالیا در جلسات جداگانه پیرامون زراعت و آب، انرژی، معادن و صحت عامه بحث‌های تخنیکی و همه‌جانبه کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار