افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 31 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

امضای قرارداد ۵۲ پروژه انکشافی در کشور

قرارداد

روزگذشته قرارداد ۵۲ پروژه انکشافی مربوط به برنامه انسجام ساحوی در یک کنفرانس خبری توسط انجنیر نصیر‌احمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات با شماری از شوراهای انکشافی امضا شد.

نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات هنگام امضای این قراردادها گفت: «این پروژه‌ها شامل ساخت سربندهای آب، کانال‌های آبیاری، معبرها، ترناب، دیوارهای استنادی، سرک، پل و پلچک می‌باشد و قرار است در ولایت‌های پکتیا، کابل، لغمان، لوگر، پروان، سمنگان، فاریاب، بغلان، غور، کاپیسا، کنر، ننگرهار، غزنی، سرپل، جوزجان و بدخشان عملی شوند.»

آقای درانی گفت که ارزش مجموعی این پروژه‌ها بیش از ۱۹۸.۶میلیون افغانی است که توسط بانک انکشاف آسیایی به اضافه سهم ۱۰ درصدی مردم تمویل می‌شود.

وزیر احیا و انکشاف دهات می‌گوید که پروژه‌های این وزارت در سراسر کشور به شکل متوازن و بر بنیاد عدالت اجتماعی تطبیق می‌شود. وزیر احیا و انکشاف دهات در این کنفرانس از شوراهای انکشافی خواست تا بر اساس معیارها و شرایط قرارداد، پروژه‌های یادشده را تطبیق کنند و نیز به تمامی باشنده‌گان محلات‌شان همه اطلاعات پروژه‌ها را برای شفافیت بیشتر ارائه کنند.

به گفته وزیر احیا و انکشاف دهات، در نتیجه تطبیق این پروژه‌ها، بیش از  ۱۳۹ هزار روز کاری برای مردم محل ایجاد می‌شود و نیز بیش از ۳۵۵ هزار تن از روستاییان به شکل مستقیم و غیر مستقیم از این پروژه‌ها مستفید می‌شوند.

در همین حال قرارداد تطبیق این پروژه‌ها، با استقبال باشنده‌گان و مسوولان شوراهای انکشافی رو به رو است.

مامور بلال، مسوول یکی از شوراهای انکشافی از ولسوالی ازره ولایت لوگر که قرارداد ساخت سرک و ایجاد دیوار استنادی و ساخت بند آب‌رسانی برای روستاهای‌شان امضا شد، می‌گوید که با ساختن سرکِ آنان، محصولات زراعتی‌شان، زودتر به بازار می‌رسد و از فاسدشدن آن جلوگیری می‌شود.

مامور بلال هنگام امضای قرارداد با نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات هم‌چنان گفت: «ساخته‌شدن سرک نیز باعث می‌شود که مریضان ما زودتر به مرکزهای صحی بزرگ‌تر برسند.»

مامور بلال از آغاز تطبیق وعده‌های سال گذشته وزارت انکشاف دهات، ابراز خرسندی کرده می‌گوید: «با ساخت دیوارهای استنادی و تطبیق برنامه‌های آب‌رسانی در ولسوالی ازره، یک هزار جریب زمین آب‌یاری می‌شود.»

پروژه‌ها در انکشاف دهات دست به دست نمی‌شوند

در حالی که در اکثر پروژه‌های قراردادی در کشور، نگرانی‌هایی از دست‌به‌دست‌شدن پروژه‌ها میان چند شرکت قراردادی وجود دارد، اما نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات می‌گوید که در وزارت احیا و انکشاف دهات، قراردادها به گونه‌ای بسته می‌شود که امکان دست‌به‌دست‌شدن آن‌ها وجود نداشته باشد.

او هم‌چنان گفت که کمک‌ها به وزارت انکشاف دهات به دلیل شفافیت و کارایی بیشتر، کاهش نیافته است و آنان امید دارند که این کمک‌ها افزایش یابد.

گفتنی است که در جریان دو و نیم سال گذشته از طریق برنامه انسجام ساحوی، ۷۶۴ قرارداد  آبیاری، ترانسپورت و جلوگیری از تخریبات سیلاب‌ها به هزینه بیش از ۳.۹ میلیارد افغانی با شرکت‌ها و شوراهای انکشافی عقد شده و بیشتر این پروژه‌ها تکمیل و به ‌بهره‌برداری سپرده شده‌اند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار