افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

امضای قرارداد شهرک های حکیم سنایی و بنایی

%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af

 

در حضورداشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قرارداد آغاز مجدد کار ساختمانی شهرک های حکیم سنایی و بنایی میان وزارت شهرسازی و مسکن و شرکت های هیواد بگرام و  سمیع الله فهیم به امضا رسید.

 

در مراسم امضای قرارداد مذکور که ظهر روز گذشته در ارگ انجام شد و در آن شماری از مسئولین سکتور اقتصادی و نماینده گان سکتور خصوصی حضور داشتند، ابتدا سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن در رابطه به اهمیت قرارداد مذکور و نقش سکتور خصوصی بخصوص شرکت های ساختمانی در اشتغال زایی و ایجاد تحرک اقتصادی صحبت کرد.

 

وی گفت که حمایت رئیس جمهور از سکتور خصوصی زمینه سرمایه گذاری مناسب و با اطمینان را فراهم کرده است و به همین سبب کار این دو پروژه بزرگ که قبلاً متوقف گردیده بود، دوباره آغاز گردید.

 

نادری افزود: با تکمیل کار ساختمان شهرک های حکیم سنایی و بنایی، ۸۴ بلاک رهایشی که مجموعاْ ۳۷۸۰ باب اپارتمان می گردد، به اختیار مشتریان قرارداده خواهد شد. وی افزود که در شهرک های مذکور ۱۱ میلیارد افغانی سرمایه گذاری می شود.

 

وزیر شهرسازی خاطر نشان کرد که تهداب شهرک بنایی در سال ۱۳۹۳ در ۹۳،۷ جریب زمین گذاشته شده بود، که دارای ۲۵ بلاک ۹ طبقه ای و ۱۴۰۰ اپارتمان خواهد بود. تهداب شهرک حکیم سنایی در زمین ملکیت خانه سازی در ۱۰۳ جریب زمین گذاشته شده است که مجموعاً دارای ۵۹ بلاک و ۲۳۸۰ اپارتمان خواهد بود.

 

نادری گفت که کار ساختمانی شهرک های متذکره توسط پول تادیه شده مشتریان به پیش تا اندازۀ به پیش رفته بود، اما از دو سال بدینسو در اثر مشکلات اقتصادی، حقوقی و تخنیکی کار آن کاملاً متوقف گردیده بود.

 

سید سعادت منصور نادری گفت که بر علاوه مشکلاتی از قبیل عدم توجه به حق دولت، نقش اندک تصدی های وزارت شهرسازی، عدم موجودیت ضمانت های مطمئن، قیمت غیر عادلانه ساختمان ها و مشکلات تخنیکی در پروژه ها، عدم موجودیت وجوه مالی باعث تاخیر کار ساختمانی این پروژه ها گردید.

 

وی افزود که مانند شهرک خواجه رواش که مبلغ ۷۰۰ میلیون افغانی برای ساختمان مجدد آن از وزارت مالیه قرضه اخذ گردید، برای تکمیل کار شهرک های حکیم سنایی و بنایی نیز ۹۴۰ میلیون افغانی به قرضه گرفته ایم و به شرکت های مذکور تادیه گردیده است تا از امروز کار شانرا آغاز نمایند.

 

همچنان نادری افزود: در قرارداد مذکور اصلاحات به نفع مشتریان و دولت بوجود آمده و مفاد مناسب برای شرکت ها نیز در نظر گرفته شده است و همچنان از شرکت های مذکور ضمانت های مناسب نیز اخذ گردیده است.

 

متعاقباً حاجی مسعود به نماینده گی از شرکت های ساختمانی حکیم سنایی و بنایی ضمن تشکری از حمایت های رئیس جمهور از سکتور خصوصی، گفت: کار ساختمانی این پروژه ها برای مدت دو سال متوقف مانده بود که در اثر توجه خاص حکومت و تلاش های وزیر شهرسازی، امروز شاهد آغاز دوباره آنها هستیم.

 

وی گفت که این چنین پروژه ها باعث اشتغال زایی برای تعداد زیادی از افراد، ساخت بیشتر اپارتمان های رهایشی، ازدیاد اعتماد دولت بالای شرکت های ساختمانی و جلب بیشتر همکاری های سکتور خصوصی می گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار