افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

امضای قرارداد خرید انترنت پر سرعت میان افغانستان و قزاقستان

این قرراداد در سفر عبدالرزاق وحیدی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی به قزاقستان به امضا رسید، براساس این قرارداد انترنت با سرعت ده جی بی از مسیر قزاقستان وارد افغانستان می شود.

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی کشور می گوید که طبق توافق انجام شده، قرار است اولین ۱۰ جی.بی انترنیت قزاقستان از مسیر ترکمنستان وارد افغانستان شود و البته، قرارداد زمانی نافذ خواهد شد که مراحل آزمایش تخنیکی در مرز مشترک دو کشور تکمیل شود.

این وزارت امیدوار است که با عرضه این خدمات، کیفینت انترنت در افغانستان افزایش یابد و قیمت انترنت نیز کاهش یابد.

توسعه شبکه مخابرات افغانستان در چهارده سال گذشته غیر قابل پیش بینی بوده و اکنون نیز توسعه این بخش با رشد فزاینده‌ای روبرو است.

رشد مخابرات و فن‌آوری اطلاعاتی کشور در این سال ها به گونه‌ای بوده است که براساس آمار منتشر شده وزارت مخابرات اکنون ۸۶ درصد مناطق مسکونی کشور تحت پوشش مخابراتی قرار دارد و حدود ۸۹ در صد از جمعیت ۲۸ میلیونی افغانستان از تلفن همراه و ثابت استفاده می‌کنند.

هر چند رشد مخابرات در افغانستان چمشگیر بوده است اما سرعت پایین انترنت در کشور همواره داد کاربران را درآورده است.

کنفرانس توسعه دیجیتالی

شهر آلماتی قزاقستان اخیرا میزبان کنفرانس توسعه دیجیتال بود که در این کنفرانس از جانب افغانستان عبدالرزاق وحیدی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، رییس اترا، رییس افغان تلیکام و مشاور رییس جمهوری در امور اصلاحات و مخابرات شرکت کرده بوند.

وزارت مخابرات می گوید که هدف از برگزاری این کنفرانس تأثیرات تکنالوژی دیجیتال بر زندگی شهروندان کشورهای روبه توسعه بوده است و این روند در این کنفرانس مورد ارزیابی قرار گرفته است.

در خبرنامه این وزارت آمده است که کشورهای افغانستان، قزاقستان و تاجیکستان تلاش دارند تا دیدگاه مشترک را به هدف تحول دیجتیتالی در این کشورها ایجاد کنند.

همچنان گفته شده است که در این کنفرانس به ارتباط چگونگی تطبیق پروژه کاسای دیجیتال، کمک های مالی و تخنیکی بانک جهانی برای تطبیق مواصلات منطقه‌ای و توسعه تکنالوژی در منطقه در سطح مقامات و تیم‌های تخنیکی مذاکره شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار