افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

امضای قرارداد ایجاد شهرک های رهایشی و صنعتی قالین

%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af

 

در حضورداشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، قرارداد ایجاد شهرک های رهایشی و صنعتی قالین بین وزارت های شهرسازی و تجارت و ادارۀ مستقل اراضی و اتحادیه مولدین و صادرکننده گان قالین به امضا رسید.

 

در مراسم امضای قرارداد مذکور که ظهر روز گذشته در ارگ انجام شد و در آن شماری از مسئولین سکتور اقتصادی نیز حضور داشتند، ابتدا محمد جواد پیکار رئیس اداره مستقل اراضی صحبت کرد و به مولدین قالین و سرمایه گذاران افغان که از کشور های مختلف جهان حضور یافته بودند، خوش آمدید گفت.

 

وی گفت: ایجاد سهولت های لازم و دسترسی سکتور خصوصی به زمین های بکر دولتی غرض رشد و حمایت صنعت داخلی و سکتور خصوصی، استفاده موثر از زمین های بکر دولتی به منظور ایجاد کار و سرمایه گذاری در صنعت قالین و زدودن فقر به مثابه یک استراتیژی ملی در کشور، از اهداف عمدۀ این قرارداد می باشد.

 

پیکار افزود که این پروژه بنام شهرک های رهایشی و صنعتی قالین مسمی گردیده و از طریق اتحادیه مولدین قالین با همکاری وزارت شهرسازی و مسکن و تجارت و صنایع بادرنظرداشت زنجیرۀ ارزشی قالین، دیزاین و نقشه می گردد تا زمین ها به نوعی استفاده گردد که شامل ساحات رهایشی، فابریکات، ساحات سبز، خدمات عامه، ساحات تجارتی و ساحات توسعه ای فابریکات باشد.

 

جواد پیکار خاطرنشان کرد که توزیع زمین به دو مرحله تقسیم شده است، مرحله اول ۳۵۰۰ جریب زمین می باشد که ۱۵۰۰ جریب زمین در ولایت ننگرهار، ۱۰۰۰ جریب زمین در ولایت بلخ و ۱۰۰۰ جریب زمین در ولایت کندز می باشد، مرحله دوم ۵۵۰۰ جریب زمین است که در طول ده سال آینده نظر به تقاضای اتحادیه مولدین و صادرکننده گان قالین طی مراحل می گردد. وی افزود که اعطای سند موقت ملکیت به صنعت کاران قالین تحت نام زوج و زوجه توزیع می گردد و بعد از تکمیل اقساط، قباله شرعی به آنان توزیع خواهد شد.

 

رئیس اداره مستقل اراضی گفت که با تطبیق این قرارداد از ۱۸۰ الی ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی در این شهرک ها سرمایهگذاری صورت می گیرد، به تعداد پنج الی ده هزار قالین باف مهاجر از کمپ های مختلف پاکستان  به کشور عودت می کنند و در نهایت ۱۱۰ هزار تن به شکل مستقیم و یک و نیم میلیون نفوس به شکل غیر مستقیم از این پروژه مستفید خواهند شد.

 

سپس داکتر محمدهمایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربنایی صحبت کرده گفت: این قدم نیک و میمون که ما امروز شاهد آن هستیم نه تنها بر رشد تولیدات داخلی و اشتغال زایی نقش موثر خواهد داشت، بلکه در حفظ و شکوفایی یک عنعنه شکوهمند فرهنگی ما نیز یک عمل بسیار مفید می باشد.

 

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک ما شاهد عقد قرارداد چندین شهرک های مشابه در نقاط مختلف کشور باشیم.

 

متعاقباً سید سعادت منصور نادری صحبت کرده گفت که قالین افغانستان تنها یک امتعه تجارتی نیست، این محصول با ارزش که هر تار و پود آن حکایت از فرهنگ غنی و هنر کم نظیر مردمان سخت کوش این سرزمین می نماید، و طی سده های متوالی به عنوان یکی از وسیله های شناخت هویت و فرهنگ کشور افتخار آفرین ما در سطح جهان مطرح بوده و از مهم ترین اقلام صادراتی کشور به شمار می رفته است.

 

وی افزود: متاسفانه در اثر جنگ های خانمان سوز همانطوریکه بسیاری از فرصت های اقتصادی و داشته های معنوی ما مورد دستبرد و نابودی قرار گرفت، صنعت قالین بافی کشور نیز بنابر نبود حمایت ها و امکانات لازم دست خوش ناملایمات و مشکلات مختلف گردید، تا آنجا که این محصول ارزشمند و هنری از نام و آدرس های کشور های دیگر به بازار های جهانی راه یافته، در کنار آنکه منفعت عظیم اقتصادی آن به جیب بیگانه گان سرازیر شده، غرور ملی هر افغان را نیز جریحه دار ساخته است.

 

نادری با تشکری از توجه رئیس جمهور بخاطر حمایت از صنایع و تولیدات داخلی، گفت که حمایت از صنعت و تجارت قالین در کشور به عنوان یک زنجیرۀ مستحکم اقتصادی می تواند سکتور های مالداری، زراعت و تجارت را رونق بخشیده، در کنار تقویت اقتصاد روستایی و شهری، برای هزاران تن از هموطنان ما ایجاد اشتغال نماید.

 

وی تعهد نمود که وزارت شهرسازی و مسکن در رابطه به طرح و ترتیب پلان های ساحات تعیین شده و اعمار زیربنا های مورد نیاز از هیچگونه تلاشی دریغ نخواهد کرد.

 

بعداً عصمت الله باتور رئیس اتحادیه مولدین و صادرکننده گان قالین، گفت که امروز در تاریخ صنعت قالین برای نخستین بار شاهد این چنین گام بزرگ می باشیم که آن امضای قرارداد به اختیار گذاشتن ۹ هزار جریب زمین به اتحادیه مولدین و صادرکننده گان قالین بخاطر ایجاد شهرک های رهایشی و صنعتی قالین می باشد.

 

وی گفت: استثمار اطفال در عرصه بافت قالین افغانی تهمت بوده و کاملاً دور از واقعیت می باشد زیرا قالین افغانی در منازل توسط مادر و خواهر بافته می شود.

 

رئیس اتحادیه مولدین و صادرکننده گان قالین گفت که ما متعهد هستیم که اضافه تر از آنچه که در قرارداد تذکر یافته، کار نمائیم.

 

در اخیر شریفه احمدزی یکی از اعضای اتحادیه مولدین و صادرکننده گان قالین صحبت کرد و به نمایندگی به زنان صنعت کار کشور از توجه رئیس جمهور بخاطر ایجاد پارک های صنعتی قالین تشکری نمود.

 

وی خواهان ایجاد فضای امن کاری، کلینک های سیار، قیریزی سرک های منتهی به شهرک های رهایشی و صنعتی و توجه بیشتر به زنان صنعت کار کشور گردید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار