افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

امضای توافقنامه‌های ۲۰ پروژۀ آب رسانی در کشور

وزارت زراعت افغانستان

 

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که با تطبیق این ۲۰ پروژه فرعی آب رسانی در پنج ولایت کشور ۴۳۰۰۰ هکتار زمین آبیاری شده و از ضایعات ۷۰ درصد آب جلوگیری خواهد شد.

 

توافقنامه‌های این پروژه‌ها روز گذشته میان اسدالله ضمیر وزیر رزاعت و مالداری افغانستان و روسای ۲۰ شرکت افغانی در کابل به امضا رسید.

 

آقای ضمیرگفت که بازسازی و ایجاد سیستم آب رسانی در اولویت کاری آنان قرار داشته و این ۲۰ پروژه به گفته وی آغاز روند عملی شدن برنامه‌های استراتیژیک این وزارت می‌باشد.

 

وی گفت:

 

“از جمع ۲۰ پروژه ۵ آن در بغلان، یکی آن در کاپیسا، دوی آن در کنر، شش آن در پغمان و شش پروژۀ دیگر در ولایت ننگرهار عملی می‌شود”

 

آقای ضمیر گفت، در این پروژه‌ها که تا اخیر سال جاری تکمیل می‌شود برای حدود ۲۰ هزار تن زمینه‌های کاری نیز فراهم می‌گردد.

 

به اساس معلومات وزارت زراعت و مالداری افغانستان، این ۲۰ پروژه فرعی آب رسانی ۱۴۶میلیون افغانی از صندوق بازسازی افغانستان هزینه بر خواهد داشت.

 

مسئولان وزارت زراعت می‌گوید که حدود ۸۰ درصد مردم افغانستان مصروف فعالیت‌های زراعتی اند و دهاقین کشور همواره از کمبود آب شکایت داشته اند.

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان قبلاً در سخنرانی‌هایش گفته است که راه آسان برای رشد اقتصاد کشور، انکشاف زراعت است و حکومت در نظر دارد تا برای زمین‌های زراعتی،۱۲۹ شبکه اساسی آب رسانی ایجاد کند.

 

در این حال عبیدالله رامین وزیر قبلی زراعت و یکی از اعضای ولسی جرگه تأکید دارد که حکومت بخصوص وزارت زراعت افغانستان باید به پروژه‌های آب رسانی توجه جدی داشته باشد.

 

اما مردم با در نظرداشت مشکلات دهاقین از ناحیه آب می‌گویند که این ۲۰ پروژه آب رسانی برای حل این مشکلات کافی نمی‌باشد.

 

جمال ناصر باشنده ولایت ننگرهار از حکومت خواست تا سیستم‌های بنیادی را برای آب رسانی در افغانستان ایجاد کند و بخش زراعت را که ستون فقرات اقتصاد کشور دانسته می‌شود، تقویت نماید.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار