افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 3 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری با شرکت برق بیات به ارزش ۲۵۰ میلیون دالر

ارگ

 

جلسۀ شورای عالی اقتصادی فیصله کرد تا تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری با شرکت برق بیات به ارزش ۲۵۰ میلیون دالر امضا گردد.

 

این جلسه به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان روی طرح های پیشنهادی صدور تصدیق نامه بین المللی استندرد ISO و سرمایه گذاری برای تولید انرژی برق از گاز، بحث نمود.

 

در این جلسه که روز گذشته در ارگ دایر گردید، ابتدا بالای طرح پیشنهادی صدور تصدیق نامه بین المللی استندردISO بحث و تبادل نظر صورت گرفت. جلسه تأکید کرد که با استندردسازی شرکتها، کیفیت محصولات افغانی تضمین و به شکل قابل اعتماد به بازارهای منطقه و جهان صادر می گردد.

 

مسوولان ادارۀ نورم و استندرد خاطر نشان کردند که عملی شدن پروسۀ توزیع تصدیق نامه ISO وقت‌گیر بوده، اما این اداره تا عملی شدن آن فقط یک گام فاصله دارد. آنان تصریح کردند که گروهی از کارشناسان این ادارۀ جهت فراگیری آموزش های لازم در این زمینه به کشور ترکیه اعزام شدند.

 

مسوولان این اداره گفتند که برای صدور تصدیق نامه کیفی، این اداره پنج لابراتوار آماده و سه لابراتوار پلان شده دارد که به وسیلۀ این لابراتوارها محصولات در داخل کشور به گونۀ اساس آن آزمایش میگردد.

 

داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربنایی، صدور تصدیق نامه ISO را گام مهم و ارزنده دانسته گفت که باید مهارت های لازم در این زمینه وجود داشته باشد و نیز با وزارت تحصیلات عالی هماهنگی صورت گیرد تا زمینۀ آموزش را برای افراد در این بخش مهیا سازد.

 

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع ضمن استقبال از استندردی سازی شرکت ها گفت که همه شرکت ها مکلف خواهند بود تا معیارهای لازم را در این بخش پوره کنند و سند سازمان بین المللی استندرد را به دست آورند.

 

رئیس جمهور کشور پس از استماع گزارش کامل این موضوع گفت: باید ظرفیت ادارۀ نورم واستندرد مشخص گردد و  بستر صدور سند بین المللی استندرد دراین اداره نیز تثبیت گردد، زیرا دراین بخش نیروه متخصص لازم است.

 

رئیس جمهور غنی بر علمی شدن روند صدور سند بین المللی استندرد تأکید کرده گفت که به منظور عملی شدن این طرح باید به گونۀ تخصصی و مرحله یی اقدام شود و از تجارب شرکت ها در این راستا استفاده صورت گیرد.

 

رئیس جمهور محمد اشرف غنی خاطر نشان کرد که باید فعالیت شرکت ها در مطابقت با معیارهای بین المللی عیار گردد و در این زمینه بررسی های همه جانبه لازم است.

 

در بخش دیگر این جلسه، بالای طرح سرمایه گذاری شرکت برق بیات به ارزش ۲۵۰ میلیون دالر به منظور تولید انرژی برق از گاز طبیعی شبرغان بحث گردید.

 

رئیس جمهور کشور با مهم دانستن منابع انرژی کشور گفت که باید منابع گاز شمال مدیریت شود و گروهی متخصص، تحقیق همه جانبه را برای تثبیت ظرفیت گاز شمال انجام دهند.

 

رئیس جمهور غنی نقش سکتور خصوصی را در راستای سرمایه گذاری به ویژه در بخش انرژی مهم خواند و بر فراهم سازی زمینه های رقابت شرکت ها از سوی حکومت تأکید ورزید.

 

رئیس جمهور گفت که پروسیجر باید واضح باشد و معلومات در خصوص هر پروژه به دسترس همه شرکت ها قرار گیرد، تا آنان بر حسب معلومات درست، رقابت کنند و شرکت برتر برای عملی شدن طرح ها انتخاب گردد.

 

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب در زمینه گفت که شرکت برق بیات طرح خویش را برای تولید انرژی برق از گاز شمال ارائه کرده، که نسبت به طرح های چند شرکت دیگر جامع تر می باشد. او گفت که با تطبیق طرح مذکور، ۵۰ میگاوات برق از گاز طبیعی شبرغان تولید خواهد شد.

 

داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربنایی گفت، کمپنی متذکره کارهای مقدماتی را در این بخش انجام داده و علاقمند است تا روند عملی سازی این طرح را در راستای تولید انرژی برق از گاز، تسریع بخشد.

 

در جلسه، انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه، از سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش سکتور انرژی استقبال کرد و آنرا اقدام نیک در راستای رسیدن به پیشرفت دانست.

 

سید سعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی گفت، کمپنی که قرار است در تولید انرژی برق از گاز سرمایه گذاری کند، توانایی مدیریت منابع گاز و منابع مالی را دارد و باید منابع گاز نیز بررسی شود که چه مقدار ظرفیت تولید انرژی برق را داراست.

 

قدرت الله دلاوری رئیس برشنا، تولید انرژی برق را از گاز گامی مهم بسوی خودکفایی انرژی دانست و تصریح نمود که با عملی شدن این طرح، افغانستان در بخش تولید انرژی در منطقه جایگاه خوبی را کسب خواهد کرد و روی کاهش قیمت برق نیز تأثیر خواهد گذاشت.

 

نمایندۀ کمپنی برق بیات در این جلسه، از آمادگی های لازم کمپنی جهت سرمایه گذاری و عملی نمودن طرح به منظور تولید انرژی برق از گاز شمال به جلسه اطمینان داد.

 

در اخیر، شورا فیصله کرد تا تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری با شرکت برق بیات به ارزش ۲۵۰ میلیون دالر امضا گردد، و همزمان کمیتۀ تحت ریاست داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور، بررسی های همه جانبه در خصوص استفاده از تکنالوژی، منابع گاز و تولید انرژی برق از گاز را انجام دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار