افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 19 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

امضای تفاهمنامه همکاری میان وزرای صحت عامه و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی

بر اساس یک تفاهمنامه تا پنج سال دیگر فعالیت سیستم تکنالوژی معلوماتی در مراکز صحی افغانستان ادامه خواهد داشت.

 

در حالیکه همواره ازعدم موجودیت وسایل پیشرفته تداوی در شفاخانه های افغانستان شکایت ها وجود دارد، سعی می شود تا زمینه بهتر خدمات صحی توسط تکنالوژی معلوماتی در مراکز صحی فراهم گردد.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید: بر اساس یک تفاهمنامه تا پنج سال دیگر فعالیت سیستم تکنالوژی معلوماتی در مراکز صحی افغانستان ادامه خواهد داشت.

 

تفاهمنامه این همکاری روز گذشته در کابل میان وزرای صحت عامه و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به امضا رسید.

 

عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در مورد این پروژه گفت:

 

“هدف امضای این تفاهمنامه استفاده از وسایل الکترونیکی و تکنالوژی معلوماتی در طبابت از راه دور می باشد، وزارت صحت عامه و وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی خود را مکلف می دانند تا برای اتباع کشور بدون هر گونه تبعیض خدمات با کیفیت صحی را بر تمام نقاط کشور فراهم نمایند.”

 

آقای وحیدی می گوید: بخاطر فعال ساختن این سیستم وزارت مخابرات بیش از دو میلیون دالر سرمایه گذاری کرده است.

 

با فعال شدن این سیستم، ارتباط میان داکتران و شفاخانه های مرکز و ولایات برقرار شده و مسوولین و مقامات صحی می توانند از تجارب جدید استفاده کنند.

 

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان می گوید: با فعالیت سیستم تکنالوژی معلوماتی در شفاخانه ها کمبود وسایل پیشرفته تا حدی کاهش میآبد.

 

“مفاد این تفاهمنامه این است که ما از طریق تکنالوژی معلوماتی بتوانیم دسترسی مردم را به عرضه خدمات صحی بیشتر بسازیم که می تواند رابطه بین داکتران در ولایات دور دست افغانستان و داکترانی که در مراکز عمده و تخصصی ایفای وظیفه می کنند را نزدیک کند، نه تنها در مرکز افغانستان ما از این تکنالوژی استفاده می کنیم بلکه از طریق این می توانیم رابطه سکتور صحی ما را بیرون از افغانستان نیز تأمین کنیم.”

 

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، سالانه هزاران افغان به علت نبود سیستم پیشرفته تداوی به خارج از کشور سفر می کنند و حدود سه صد میلیون دالر را در بخش تشخیص و تداوی امراض مصرف می کنند.

اما این وزارت می گوید که با فعال سازی این سیستم از رفتن بیماران به خارج از کشور جلوگیری شده و مصرف تداوی در بیرون از کشور به هفتاد ملیون دالر کاهش خواهد یافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار