افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

امضای تفاهمنامه میان وزارت تحصیلات عالی و اداره ملل متحد

تفاهم

 

درین تفاهمنامه ملل متحد متعهد گردیده است تا جهت تطبیق بهتر مقرره منع آزار و اذیت جنسیتی، بودجه این وزارت را در زمینه از طریق متخصص بودجه سازی اداره یاد شده در وزارت مالیه افزایش دهد.

 

قبل از امضای این تفاهمنامه پوهنوال دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی  پیرامون برنامه ها و دستاورد وزارت تحصیلات عالی در بخش جندر و ایجاد زمینه های بهتر برای قشر اناث در نهاد های تحصیلات عالی اشاره نموده گفت که خوشبختانه امروز تعدادی از زنان در سطح رهبری فعالیت دارند و برای نخستین بار یک خانم بحیث رئیس یکی از پوهنتون ها و چندین خانم دیگر منحیث معاونان پوهنتون ها تقرر حاصل نموده اند.

 

وی همچنان از تدوین و تطبیق پالیسی منع آزار و اذیت جنسیتی در نهاد های تحصیلی، جذب تعدادی بیشتر از دختران در نهاد های تحصیلی و افزایش سهم آنان در بورسیه ها یاد یاد آوری نموده ابراز امیدواری نمود تا امضای این تفاهمنامه نیز بتواند در رسیدن با اهداف تعیین شده مطابق پلان استراتیژیک تحصیلات عالی کمک شایانی نماید.

 

در تفاهمنامه که میان وزیر تحصیلات عالی و داکتر سید صادق سرپرست اداره ملل متحد برای زنان به امضا رسید اداره آن اداره متعهد گردیده است تا جهت تطبیق بهتر مقرره منع آزار و اذیت جنسیتی، بودجه این وزارت را در زمینه از طریق متخصص بودجه سازی اداره یاد شده در وزارت مالیه افزایش دهد.

 

همچنان در راه اندازی جلسات آگاهی دهی، برنامه های آموزشی و تحقیقاتی، جمع آوری اطلاعات، آموزش مسوولان جندر و استخدام یک همکار تخنیکی به منظور همکاری در جهت تطبیق این برنامه ها و لوایح و مقرره های موجود می نماید.

 

در مراسم امضای تفاهمنامه عارفه پیکار آمر جندر و تعدادی از روسای وزارت تحصیلات عالی نیز حاضر بودند.

این تفاهمنامه برای یک سال بوده و در صورت موافقت طرفین الی دوسال دیگر نیز تمدید خواهد شد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار