افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

امضای تفاهمنامه برای معیاری ساختن زبان های دری و پشتو

عبدالباری جهانی

 

وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید که زبان‌های دری و پشتو افغانستان تحت تهاجمات زبان‌های خارجی قرار دارد و آنها مشترکاً با اکادمی علوم برای جلوگیری از آن تلاش می‌کنند.

 

عبدالباری جهانی روز گذشته ضمن امضای تفاهمنامه در این زمینه با اکادمی علوم گفت که آنان مسئولیت نشر موضوعات علمی، سیاسی و فرهنگی را دارند و اکادمی علوم موظف است تا مواد علمی را به دسترس آنان قرار دهد.

 

آقای جهانی افزود:

 

“برای معیاری ساختن زبان پشتو و یا دری بخصوص برای جلوگیری از تهاجمات خارجی بر زبان‎های دری و پشتو هر دو اکادمی علوم و وزارت اطلاعات و فرهنگ در این بخش تلاش و همکاری مشترک خواهند کرد.”

 

زبان مجموعه‌ای از نشانه‌های قراردادی‌است که برای افهام و تفهیم و یا انتقال پیام استفاده می‌شود و با گذشت زمان نیاز به غنی سازی دارد.

 

مردم افغانستان به بیشتر از سی زبان تکلم می‌کنند اما زبان‌های رسمی و یا هم بیشتر مروج میان مردم کشور دری و پشتو است.

 

اخیراً مردم و برخی از رسانه‌های افغانستان به دلیل اینکه زبان های دری و پشتو در کشور طوریکه لازم است معیاری نشده از لغات و یا هم جملات خارجی استفاده می‌کنند که از درک و فهم اکثر مردم به دور است.

 

در این حال اکادمی علوم افغانستان می‌گوید که آنان برای رشد و حفاظت از زبان های ملی شیوه واحد نگارش هر دو زبان و قاموس های جداگانه را ترتیب و توسط وزرات اطلاعات و فرهنگ به نشر رسانیده است.

 

ثریا پوپل رئیس این اکادمی می‌گوید که پس از تکمیل شدن کار علمی قاموس‌های که به نام آریانا مسما شده به شکل چاپی و از طریق صفحات انترنتی به دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

 

وی گفت:

 

“اکادمی علوم افغانستان پلان دارد که بالای شیوه واحد نگارش زبان دری و پشتو کار بکند دور دوم دایرة المعارف آریانا تکمیل است تلاش این است تا در بخش آنلاین ساختن این کتاب ها کار بکنیم.”

 

در عین حال شماری از استادان زبانشناسی افغانستان می‌گویند هر چند این قدم دیرتر برداشته شده اما با آنهم برای رشد زبان ها مفید است.

 

عبدالمجید استاد پوهنتون ادبیات کندز می‌گوید که این تلاش زمانگیر خواهد بود اما اگر به گونه جدی به آن توجه نشود زبان‌های رسمی و ملی افغانستان با گذشت زمان توسط زبان‌های خارجی متاثر خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار