افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

امضای تفاهمنامه مبارزه با خشونت علیه زنان…

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87

 

این تفاهمنامه میان لوی څارنوالی و  وزارت های تحصیلات عالی، صحت عامه، معارف و اداره مستقل ارگان های محل در قصر چهار چنار ارگ ریاست جمهوری به امضا رسید. در این برنامه که روز پنجشنبه 4 قوس راه اندازی شده بود، داکتر محمد اشرف غنی رییس جمهوری، رولا غنی بانوی اول کشور، وزیر صحت عامه، تحصیلات عالی، معارف، سرپرست اداره مستقل ارگان های محل، څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال، معاونان لوی څارنوال، نمایندگان  نهاد های مدنی ونماینده های بعضی از نهاد های خارجی همکار با لوی څارنوالی نیز اشتراک کرده بودند.

 

بانوی اول کشور رولا غنی که آغاز گر این برنامه بود، با قرائت آیه از قران مجید بر اهمیت امر مبارزه با خشونت علیه زنان تاکید کرد.

څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوالی کشور، از تعهد و تلاش های لوی څارنوالی برای مبارزه با خشونت علیه زنان یاد کرد.

 

وی ایجاد معاونت مبارزه با خشونت علیه زنان، تخلفات اطفال و حمایت از حقوق بشر در لوی څارنوالی  را نمونه از تلاش های این اداره در امر مبارزه با خشونت علیه زنان قلمداد کرد. لوی څارنوال کشور در ادامه گفت:” اراده  و تعهد دولت افغانستان و لوی څارنوالی برای مبارزه با خشونت علیه زنان وجود دارد. این مبارزه به منظور سلامت خانواده ها و جامعه مرفه انجام می شود.”

 

به باور لوی څارنوال کشور، مبارزه با خشونت علیه زنان تنها تعهد بین المللی نیست. برنامه های دولت و لوی څارنوالی در این راستا ریشه در فرهنگ و اعتقادات مردم افغانستان دارد. وی گفت:” هدف از این مبارزه، تدمین عدالت برای مردم و خانواده ها در افغانستان می باشد. از این طریق می شود سلامت خانواده ها را حفظ کرد.”

 

بر بنیاد این تفاهمنامه، اداره ها مکلف اند موارد خشونت آمیز با کارکنان زن در این اداره ها را به لوی څارنوالی بفرستد. لوی څارنوالی  قضایای که از سوی اداره ها به معاونت منع خشونت علیه زنان، تخلفات اطفال و حمایت از حقوق بشر می رسد، بررسی و پیگیری قانونی می کند.

 

این تفاهمنامه همزمان با کمپاین 16 روزه مبارزه با خشونت علیه زنان امضا می شود. کمپاین بین المللی مبارزه با خشونت علیه زنان هر سال از 25 نوامبر آغاز و برای 16 روز ادامه می یابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار