افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

امریکا از 2001 تاکنون در افغانستان چه کرده است؟!

نظامیان امریکا در افغانستان

نزدیک به 2 دهه است که امریکا به بهانه مبارزه با تروریزم به افغانستان لشکرکشی نظامی کرده است؛ اما این حضور چه دستاوردهایی تاکنون برای ما داشته است؟!
مبارزه با تروریزم طی نزدیک به دو دهه گذشته مهمترین بهانه لشکرکشی نظامی امریکا به کشورهای منطقه، به‌خاص افغانستان بوده‌ است.
افغانستان بار دیگر با موج دیگری از حوادث تروریستی در هفته‌های و ماه‌های اخیر مواجه شده که در پی آن‌ها صد‌ها نفر کشته و هزاران نفر نیز زخمی شده‌اند.

اگرچه در حال حاضر گوش‌های ما با واژه‌های انفجار، انهدام، انتحار و کشتار در قلب شهر‌های بسیاری از کشور‌های منطقه خاصتا افغانستان چنان عادت کرده که گویی شرایطی کنونی آن‌ها وضعیتی طبیعی است، اما از آنجایی که هیچ وضعیت اجتماعی و سیاسی‌ ازلی و ابدی یا طبیعی نیست و هر پدیده اجتماعی تاریخی دارد، با نگاهی به گذشته می‌توان تا حدی به نقطه آغاز و بیشتر به عوامل دخیل در ایجاد شرایط کنونی افغانستان پی برد.

۲۰۰۱: جنگ علیه تروریزم

در ۷ آکتُبر ۲۰۱۱ کمتر از یک ماه پس از حمله‌های ۱۱ سِپتِمبر به امریکا، پس از اینکه گروه طالبان حاضر نشد اسامه بن لادن قوماندان گروه تروریستی القاعده را تحویل دهد، جرج دبلیو بوش، رییس‌جمهور وقت امریکا، به بهانه مبارزه با تروریزم فرمان آغاز عملیاتی موسوم به آزادی پایدار علیه افغانستان صادر کرد؛ در آن زمان امریکا، گروه القاعده را متهم اصلی حوادث ۱۱ سِپتِمبر سال ۲۰۰۱ معرفی کرد.

در عرض چند هفته، نیرو‌های ایتلاف به قوماندانی امریکا، حکومت گروه طالبان برخاک افغانستان را سرنگون کردند، طالبان از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۱ کنترول قدرت مرکزی در افغانستان را به دست داشت.
امریکا تا ماه نووِمبر نزدیک به هزار نیروی نظامی خود را به خاک افغانستان اعزام کرد که این تعداد تا پایان سال ۲۰۰۲ به بیش ۱۰ هزار نفر رسید.

تنها استدلال رسمی آن زمان مقامات امریکایی برای افزایش نیرو‌های نظامی خود در افغانستان یک چیز بود، مبارز با گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان و بازگشت آرامش و امنیت به کشور.

نظامیان امریکا در افغانستان 4

۲۰۰۸-۲۰۰۳: قدرت‌گیری طالبان و افزایش نیرو‌های امریکایی

امریکا پس از به‌هم‌ریزی سازمان اجتماعی سیاسی افغانستان در سال ۲۰۰۳ در چوکات شعار مبارزه با تروریزم ، این‌بار اعلام کرد که مهمترین پایگاه تروریزم در منطقه است، بنابراین لوله‌های تانک و تفنگ را به سمت بغداد و صدام، دیکتاتور عراق، گرفتند.

در فاصله لشکرکشی دبلیو بوش به عراق، طالبان و دیگر گروه‌های مسلح درافغانستان بار دیگر نیرو‌های خود را در پایگاه‌هایشان در جنوب و شرق افغانستان سازمان دادند.
در سال ۲۰۰۸ قوماندانی نیرو‌های زمینی امریکا در افغانستان خواستار پلان راهبردی برای مقابله مؤثر با گروه طالبان شد و جورج بوش، رییس‌جمهور وقت، دستور اعزام نیرو‌های نظامی بیشتری به افغانستان را صادر کرد و تا نیمه سال ۲۰۰۸ شمار نیرو‌های امریکا در خاک افغانستان به ۴۸۵۰۰ نفر افزایش یافت.

نظامیان امریکا در افغانستان 5

۲۰۰۹: اوباما و باز هم افزایش نیرو

در سال ۲۰۰۹ اوباما در دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا وعده داده بود تا دو جنگ عراق و افغانستان را پایان دهد، در همان ماه‌های نخستین ریاست‌جمهوری خود، شمار عساکر امریکایی در افغانستان به ۶۸ هزار نفر افزایش داد و در ماه سِپتِمبر این تعداد نیرو به ناگهان به ۱۰۰ هزار نفر رسید.

استدلال دولت امریکا برای افزایش روزافزون شمار نیرو‌های نظامی خود در خاک افغانستان باز طی همه این سال‌ها تنها یک توجیه تکراری و کسل‌کننده بود: نابودی سریعتر طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی و همچنین تقویت نهاد‌های اجتماعی و سیاسی افغانستان.

نظامیان امریکا در افغانستان 3

۲۰۱۴: پایان عملیات نظامی

در سِپتِمبر ۲۰۱۴ دولت افغانستان توافق امنیتی دوجانبه‌ای با امریکا و سازمان ناتو امضا کرد؛ براساس این توافق شمار عساکر خارجی در افغانستان می‌بایست تا ۱۲۵۰۰ نفرکاهش یابد که ۹۸۰۰ هزار نفر از آن‌ها امریکایی بود و حتی اوباما وعده داد تا سال ۲۰۱۷ این تعداد را به کمتر از 8 هزار نفر کاهش دهد.
از ابتدای سال ۲۰۱۵ نیرو‌های امریکایی دو وظیفه عمده را برای خود قایل بودند: عملیات ضدتروریستی علیه گروه القاعده و همچنین آموزش نیرو‌های افغان.

نظامیان امریکا در افغانستان 2

۲۰۱۵: امریکا شفاخانه‌ها را بمباردمان می‌کند

در روز سوم آکتُبر سال ۲۰۱۵، همزمان با درگیری شدیدی بین اردوی افغانستان و گروه‌های مسلح، طیارات جنگی امریکایی در حمله‌ای شفاخانه ای در ولایت کندز بمباردمان کردند که در پی آن ۴۲ مریض این شفاخانه کشته شدند. سازمان داکتران بدون سرحد این شفاخانه را اداره می‌کردند.

نظامیان امریکا در افغانستان 6

آوریل ۲۰۱۷: پرتاب مادر بمب‌ها

اردوی امریکا در ۱۳ آوریل ۲۰۱۷، بزرگترین بم هستوی که تاکنون در میدان‌های جنگ به کار رفته را در افغانستان آزمایش کرد؛ امریکا مدعی شد که این بم را در تونل‌های زیرزمینی گروه داعش در شرق افغانستان منفجر کرده‌ است.

فِبریوری-آگوست ۲۰۱۷: راهبرد جدید

در یکم فِبریوری ۲۰۱۷، دولت امریکا در راپوری مدعی شد، تلفات نیرو‌های افغانی در مبارزه با گروه‌های مسلح و تروریستی در مقایسه با سال پیش، ۳۵ فیصد افزایش یافته است.
چند روز پس از این راپور، در روز ۹ فِبریوری، جنرال جان نیکولسون، قوماندان نیرو‌های امریکایی و سازمان ناتو در افغانستان با حضور در کانگرس هشدار داد که امریکا در افغانستان به بن‌بست رسیده و باید هزاران نیروی نظامی جدید به افغانستان اعزام کنیم؛ و سرانجام، دونالد ترمپ در یکم آگوست ۲۰۱۷ طی سخنانی در تشریح راهبرد جدید امریکا در افغانستان اعلام کرد که این کشور نیرو‌های نظامی خود در افغانستان را افزایش می‌دهد؛ پس از سخنرانی ترمپ، جیمز متیس، وزیر دفاع گفت که امریکا و چند کشور متحدش نیرو‌های خود در افغانستان را تقویت می‌کنند.
چند روز پس از اعلام راهبرد جدید امریکا در افغانستان، مقامات ارگ سفید اعلام کردند که دولت ترمپ تصمیم گرفته ۳۹۰۰ نیروی نظامی دیگر به نیرو‌های خود اضافه کند.
بیش از ۱۶ سال است که نیرو‌های نظامی امریکا در افغانستان حضور دارند و همیشه هم مبارزه با تروریزم را مهمترین بهانه حضور خود در کشورمان را اعلام کرده‌اند؛ صرف‌نظر از هدف اصلی امریکا از افزایش و کاهش حضور نظامی خود در افغانستان و حتی انفجار بزرگترین بم غیر هستوی جهان در کشور موسوم به مادر بمب‌ها ، با بررسی کوتاه کارنامه امریکا در ۱۶ سال گذشته و وضعیت کنونی افغانستان، به‌ساده گی دروغ مبارزه با تروریزم و نابودی گروهک‌های تروریستی در افغانستان آشکار می‌شود، چرا که امنیت و ثبات کشورمان نسبت به ۱۶ سال گذشته نه‌ تنها افزایش نیافته بلکه حتی افغانستان ، به گواه خبر‌های هرروزه انفجار و کشتار در افغانستان، به یکی از مهمترین پناه گا‌های گروهک تروریستی تبدیل شده‌ است.

 1. Said Saboor Sadat Ghaznawe :

  خیانت

 2. دخت عرب :

  لعنت به آمریکا

 3. محمد شکیب ملک زاده :

  لعنت خداوند بر این ظالمان بجز خیانت هیچ چیزی نکردند

 4. Fanoos Faramarz :

  مرگ بر آمریکا سگ

 5. دیدار بره کى :

  لعنت به آمريکا

 6. Noormohammad Noori :

  جنایت بی قانونی

 7. Noormohammad Noori :

  مرک بر آمریکا

 8. Reza Soltani :

  مرگ بر دشمنان کشور ما

 9. Navid Tajik :

  امریکا کاری نکده خود کسیکه با تروریست ها هم کاری میکند عامل قتل مردم هست

 10. محمدفهیم نبی زاده :

  لعنت به امريكا لشخور

 11. محمد امین اعظمی :

  مسلمان كوشي

 12. سید محمد داود روحانی :

  همیشه بیماریهایی وحشیانه را گرده است و مردوم مظلوم را به شهادت رساندن

 13. ﺯﻳﻦ اﻟﻠﻪ ﻋﺼﻤﺘﻲ :

  بلی باید قانون افشا شود

 14. حسام الدین حقجو :

  آمریکایی‌ها دشمنی انسانیت اسلامیت است

 15. Nawroze Nawroze :

  مرگ به طالبان، داعشیان و عقاید شیطانی آنها.

 16. محمد رحمانی :

  لعنت برامریکا

 17. عبدالوهاب قاریزاده :

  لعنت بر آمریکا سک

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار