افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

تلاش امریکا برای گسترش داعش از شرق به مرکز افغانستان

تلاش امریکا برای گسترش داعش افغانستان

 امریکا با حمایت های خود از گروه تروریستی داعش قصد دارد داعش را از شرق افغانستان به مرکز گسترش دهد.

بگفته اعضای شورای ولایتی ننگرهار، حمایت های امریکا موجب گسترش نفوذ گروه تروریستی داعش درافغانستان شده است.

تعدادی از این اعضا هشدار دادند که گروه تروریستی داعش تلاش دارد تا از طریق وُلسوالی‌های شیرزاد و حصارک ولایت ننگرهار به لوگر نیز نفوذ کند.

عبدالولی وکیل نماینده شورای ولایتی ننگرهار گفت: طالبان در وُلسوالی ازره هدف حملات هوایی قرار می‌گیرند و گروه داعش نیز به وُلسوالی خوگیانی نفوذ کرده است.

وی افزود: این نشان می‌دهد که گروه تروریستی داعش برای تسلط بر وُلسوالی ازره تلاش می‌کند اما تاکنون این وُلسوالی در کنترول طالبان قرار دارد.

نفوذ داعش به لوگر که سرحد مشترک با کابل و غزنی دارد می‌تواند پای این گروه تروریستی را به مناطق مرکزی افغانستان باز کند.

از سوی دیگر، رحمت‌الله نبیل رییس سابق امنیت ملی در صفحه فیسبوک خود نوشت: داعشی‌های ساخته شده پاکستان از چند روز گذشته با حمله به وُلسوالی خوگیانی مناطقی را تصرف کرده‌اند.

این مقام سابق دولت هشدار داد که اگر گروه داعش در وُلسوالی خوگیانی مهار نشود ممکن است این گروه تروریستی به وُلسوالی‌های حصارک، ازره، سرخرود، سروبی و خاکجبار نفوذ کرده و شاهراه کابل-جلال‌آباد را ناامن کنند.

نبیل اظهار داشت لشکرطیبه و جیش‌محمد تحت عنوان داعش در ولایت کنر و نورستان عسکرگیری می‌کنند.

وی تاکید کرد ممانعت از گسترش فعالیت گروه نیابتی جدید پاکستان یا همان داعش تقلبی در واقع مقابله با تهدید منطقه تلقی خواهد شد.

رییس شورای ولایتی ننگرهار نیز پیش از این گفته بود که طیارات جنگی امریکایی در درگیری بین طالبان و گروه داعش، طالبان هدف قرار می‌دهد تا زمینه پیشروی داعش را فراهم کنند.

جنرال دولت وزیری سخنگوی اردوی ملی اعلام کرد گروه تروریستی داعش به وُلسوالی ازره در ولایت لوگر نفوذ کرده است اما این گروه در وُلسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار حضور دارد.

این در حالی است که نیروهای امریکایی و ناتو از 9 ماه گذشته عملیات نظامی را در ننگرهار برای سرکوب گروه تروریستی داعش راه اندازی کرده بودند اما در نتیجه این عملیات فعالیت گروه داعش از دو وُلسوالی به چندین وُلسوالی در این ولایت گسترش یافته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار