افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

امریکا نمی تواند برای افغانستان ثبات فراهم کند!

بارنت روبین

بارنت روبین گفت: اعزام نیروی بیشتر امریکا به افغانستان به هیچ عنوان سرنوشت‌ساز نیست…

 

وی گفت: ما هیچوقت تعین نکردیم در افغانستان به دنبال بدست آوردن چه هستیم؛ درحالیکه لست بلندی برای هدف قرار دادن تروریست‌ها و مخالفان مسلح داشتیم.

 

کارشناس برجسته مسایل سیاسی در امور افغانستان و جنوب آسیا در مصاحبه با شبکه خبری پی.بی.اس درباره اعزام احتمالی پنج هزار نیروی بیشتر به افغانستان گفت: اعزام این تعداد نیرو در وضعیت کنونی افغانستان به هیچ عنوان سرنوشت‌ساز نیست.

 

روبین با اشاره به اینکه ماهیت ماموریت امریکا در افغانستان تغییر کرده است، درباره ناکامی‌های این کشور در افغانستان گفت: ما هیچوقت تعین نکردیم در افغانستان به دنبال بدست آوردن چه هستیم؛ درحالیکه لست بلندی برای هدف قرار دادن تروریست‌ها و مخالفان مسلح داشتیم اما درگیر برقراری ثبات در افغانستان شدیم.

 

این عضو ارشد و دستیار مدیر مرکز همکاری‌های بین‌المللی در پوهنتون نیویارک با اشاره به اینکه مبارزه امریکا با تروریزم و ایجاد ثبات در افغانستان دو مقوله جدا از هم است، گفت: امریکا می‌تواند تلاش کند تا در افغانستان حضور نظامی دایم داشته باشد و تروریست‌ها و گروه‌های مخالف مسلح در منطقه را هدف قرار دهد و یا اینکه برای ایجاد ثبات در این کشور تلاش کند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: افغانستان با حضور دایمی نیروهای امریکایی به ثبات نخواهد رسید زیرا اکثر کشورهای منطقه از حضور امریکا در افغانستان ناراضی هستند و با حمایت خود از طالبان ما را متوجه این موضوع می‌کنند.

 

روبین در پاسخ به این سوال که آیا اعزام پنج هزار نیروی بیشتر تغییراتی در وضعیت امنیتی افغانستان ایجاد خواهد کرد، گفت: گرچه افزایش پنج هزار نیرو اثرگذار است ولی تغییرات عمده‌ای را بعید می‌دانم در افغانستان شاهد باشیم.

 

وی افزود: اگر بگوییم طالبان اکنون 40 فیصد از جمعیت کشور را تحت کنترول دارد شاید پنج هزار نیرو بیشتر بتواند این مقدار را به 30 و یا 25 فیصد برساند که به هیچ عنوان سرنوشت‌ساز نخواهد بود.

 

وی با بیان اینکه حضور دایمی نیروهای امریکایی در افغانستان ممکن نیست، گفت: برای برقراری ثبات در افغانستان راه دیگری جز تلاش عاجل برای دست‌یابی به توافق سیاسی نه تنها با طالبان، بلکه با کشورهای منطقه وجود ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار