افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

امریکا منطقه سبز کابل را گسترش می دهد

کابل

به نقل از نیویارک تایمز، امریکا برای مقابله با تهدیدات امنیتی در کابل تصمیم گرفته تا منطقه سبز پایتخت را گسترش دهد.

منطقه سبز به محدوده امنیتی گفته می‌شود که در مرکز کابل قرار دارد و بیشتر نمایندگی‌های کشورهای غربی و شماری از تاسیسات نظامی می‌شوند.

پس از گسترش این منطقه ممکن است برای دسترسی به سفارت امریکا دیگر نیازی به سوار شدن بر چرخبالی از پایگاه نظامی در حدود 100 متری این سفارت و خارج از منطقه سبز فعلی نباشد.

گفتنی است که پس از حمله مرگبار در چهارراه زنبق کابل که بخش‌های زیادی از سفارت جرمنی در کابل را نابود کرد، امریکا اعلام کرد که می‌خواهد سرحدات منطقه سبز را دوباره ترسیم کند تا بیشتر سفارتخانه کشورهای غربی، چندین وزارتخانه دولت افغانستان و همچنین مراکز قوماندانی نظامیان امریکایی و ناتو نیز درون منطقه محافظت شده قرار گیرند.

گفته می‌شود که گسترش این منطقه حدود 6 تا 12 ماه زمان خواهد برد و منطقه محافظت شده فعلی را به دو برابر افزایش خواهد داد.

نیویارک تایمز نوشت که گسترش منطقه سبز به معنی تایید این است که محافظت از مناطق مرکزی پایتخت نیز در برابر بمب‌گذاری‌های طالبان بسیار دشوار شده است.

همچنین به نظر کارشناسان، این اقدام امریکا نشان می‌دهد که این کشور حضور بلندمدت در افغانستان خواهد داشت.

بیل راجیو سردبیر نشریه لانگ وار ژورنال نیز گفته که پروگرام امریکا حضور بلندمدت در افغانستان است.

براساس استراتیژی جدید امریکا در افغانستان خروج نظامیان امریکایی از این کشور مبتنی بر شرایط خاص‌ای است ، با این حال این شرایط روشن نیست و درباره آن توضیحی نیز ارایه نشده است.

بارنت روبین کارشناس ارشد مسایل افغانستان که سابقه مشاوره به دولت اوباما را نیز دارد، در این باره می‌گوید: تا زمانی که ترمپ اظهار نکند که این شرایط چیست، یعنی امریکا در افغانستان حضور خواهد داشت.

وی افزود: دولت ترمپ مجبور نیست در این باره دروغ بگوید، زیرا شرایط در افغانستان هرگز آن قدر خوب نخواهد شد که امریکا در افغانستان حضور نمی‌یابد.

این در حالی است که به گفته ترمپ، نیروهای امریکایی تا زمانی که به پیروزی تعریف‌نشده‌ای در افغانستان نرسند در افغانستان خواهند ماند؛ با این حال نیز بعید است که پیروزی علیه طالبان بوقوع بپیوندد.

با این حال، موضع رسمی طالبان این است که مذاکرات با امریکا با خروج نظامیان این کشور امکان‌پذیر است.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار