افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

امریکا بدنبال غارت بیش تر سرمایه های ملی افغانستان

اریک پرنس بلک واتر

یک شرکت امنیتی امریکایی به نام بلک واتر از هدف و تمایل خود برای دستیابی به منابع نادر معدنی افغانستان سخن گفت.

اریک پرنس بنیانگذار شرکت امنیتی بلک واتر که به شدت در پی خصوصی‌سازی جنگ افغانستان است، تلاش می‌کند تا از این طریق به منابع نادر معدنی افغانستان دست یابد.

بازفید نیوز با نشر پلان 19 صفحه‌ای پرنس راپور داد که این پلان شامل اعزام عساکر اجیر و نیروهای خاص امریکایی برای جنگ در کنار نیروهای افغان است.

این نخستین باری است که پرنس به صراحت برای دستیابی به ثروت بالقوه معدنی افغانستان علاقه نشان داده است.

در این راپور بنیانگذار شرکت بلک واتر تصریح می‌کند که بیش از یک ترلیون دالر مواد معدنی نادر در خاک افغانستان نهفته است که نیروهای امنیتی می‌توانند برای استخراج آن به افغانستان بروند.

در اوایل سال جاری، پرنس فشارهای خود را برای متقاعد کردن ترمپ مبنی بر واگذاری جنگ افغانستان به شرکت خصوصی و عساکر اجیر وی آغاز کرد، اما مصاحبه پرنس با رسانه‌ها و یادداشت نویسی‌اش برای آژانس خبررسانی‌ها بر مصارف بالای جنگ افغانستان متمرکز بود و تنها اشاره کوچک و گذرایی به منابع معدنی کشور داشت.

استیو بنن استراتیژیست ارشد سابق ارگ سفید و جراد کوشنر تلاش زیادی برای متقاعد کردن جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا برای در نظر گرفتن پلان پرنس شدند، اما ظاهرا جنرال ماتیس برای پیاده‌سازی این پلان در افغانستان تمایلی نداشت.

چندی پیش نیز رویترز خبر داد که پس از پذیرفته نشدن پلان پرنس توسط دولت امریکا، وی اکنون در تلاش است تا آژانس‌های استخباراتی امریکایی را به پلان خود برای خصوصی‌سازی عملیات مبارزه با تروریزم در افغانستان علاقه‌مند کند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار