افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

چرا امریکا حمایت پاکستان از گروه های تروریستی را نادیده گرفته‌ است؟

تروریست

 

عبدالرؤوف انعامی، دبیر اول مجلس نماینده‌گان گفت: «قدرت‌ها زیاد کوشش نمی‌کنند که برخی از متحدان‌شان را از دست دهند؛ از جمله پاکستان را، چون از هر لحاظ برای‌شان مهم است.»

 

در پنجمین سال‌روز حمله بر پناهگاه اسامه بن لادن، رهبر شبکۀ القاعده، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان کشورهای غربی، به ویژه امریکا را به بی‌پروایی در برابر تمویل‌کننده‌گان هراس‌افگنی متهم می‌کنند.

 

این نماینده‌گان می‌گویند که امریکا می‌داند که هراس‌افگنان در پاکستان تمویل می‌شوند؛ اما هنوزهم به این کشور کمک‌های فروان نظامی می‌کند و فشار لازم را بر این کشور نمی‌آورد.

 

عبدالحی آخندزاده، عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «رهبری تمامی حرکت‌های هراس‌افگنانه در افغانستان، در کویته، پشاور و دیگر بخش‌های پاکستان صورت می‌گیرد. آن‌جا آزاد زنده‌گی می‌کنند و تمام امکانات در اختیارشان است و جامعۀ جهانی و امریکا اگر می‌خواهند در برابر تروریزم مبارزه کنند، باید بر پاکستان فشار وارد کنند.»

 

در همین حال وزارت امور داخله نیز پاکستان را به پشتیبانی از هراس‌افگنی متهم می‌سازد .

 

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله اظهار داشت: «لانه‌های تروریزم کاملاً واضیح است که در کجا استند! ما امیدوار استیم که پاکستانی‌ها مانند افغان‌ها با اخلاص در برابر تروریزم مبارزه کنند.»

 

پرسش این است که چرا جامعۀ جهانی و امریکا همواره این کار پاکستان را نادیده گرفته‌اند؟

 

عبدالرؤوف انعامی، دبیر اول مجلس نماینده‌گان گفت: «قدرت‌ها زیاد کوشش نمی‌کنند که برخی از متحدان‌شان را از دست دهند؛ از جمله پاکستان را، چون از هر لحاظ برای‌شان مهم است.»

 

اسامه بن‌لادن رهبر شبکۀ القاعده چار سال پیش در چنین روزی از سوی نیروهای نظامی امریکایی در ایبت‌آباد پاکستان کشته شد. اسامه در یک شهرک نظامی پاکستان بودوباش داشت. پیش‌از آن حکومت پاکستان همواره از حضور این رهبر القاعده در خاک پاکستان انکار کرده بود.

به باور آگاهان، تا هنگامی که جامعه جهانی و امریکا در پیکار با هراس‌افگنی ریشه‌های هراس‌افگنی را نخشکانند و فشار لازم بر پاکستان نیاورند، هراس‌افگنی نابود نخواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار