افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

امریکا به دنبال پایان جنگ در افغانستان

جنگ

پس از گذشت ۱۵ سال از جنگ افغانستان، در حال حاضر مقامات امریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که پایان دادن به الگوی جنگ بیشتر از تعداد نیروهای مستقر در افغانستان مهم است.

به نقل از پایگاه خبری «دیفنس وان» امریکا، هدف واشنگتن در افغانستان خارج شدن از این کشور نیست بلکه پایان دادن به جنگ حاضر بر اساس مواردی است که امریکایی‌ها و افغان‌ها بتوانند با آن کنار بیایند.

«جان نیکلسون» قومندان جدید نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان به زودی ارزیابی خود را به کنگره ارائه خواهد کرد و احتمالا انتظار می‌رود تا از دولت اوباما اعزام نیروهای بیشتری به افغانستان را خواستار شود.

بر اساس پروگرام کنونی امریکا، تعداد 9800 نیروی نظامی این کشور مستقر در افغانستان قرار است تا پایان سال جاری میلادی به 5500 نظامی کاهش یابد و با افزایش حملات و سطح خشونت در افغانستان، انتظار می‌رود نیکلسون پیشنهاد کندتر کردن خروج نظامیان امریکایی را بدهد.

اما آن چیزی که نیاز است کند کردن جدول زمانی خروج نیروهای نیست، بلکه پایان دادن به تمامی جداول زمانی موجود است.

پایان دادن به الگوی جنگ امریکا بیشتر از تعداد نیروهای مستقر این کشور در افغانستان مهم است. هدف امریکا در افغانستان خروج از این کشور نیست. اگر این چنین بود، واشنگتن می‌توانست به این هدف خود خیلی زودتر دست یابد.

دولت افغانستان می‌توانست این جنگ را ببازد یا می‌تواند با جناح‌های اصلی درگیر در جنگ مذاکره کند. دیگر هیچ دورنمایی برای شکست طالبان وجود ندارد.

مذاکرات صلح افغانستان پس از کشته شدن «ملامنصور» به تعویق افتاده است.

پس از روی کار آمدن «ملا هیبت‌الله»، حملات طالبان افزایش یافته است و بر اساس گزارش‌ها، رهبر جدید طالبان تمایل کمی به مذاکرات صلح دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار