افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

امریکا به دنبال محاکمه جنرال دوستم

در حالی که اخیرا رییس جمهور اشرف غنی از نهادهای قضایی درخواست پیگیری شفاف و صریح درباره دوسیه جنرال دوستم را داشته، به نظر می‌رسد که سفارت امریکا در کابل نیز رویکرد مشابهی را دنبال می‌کند.

هوگو لارنس سرپرست سفارت امریکا در کابل گفت که کشورش نیز مانند جامعه جهانی و مردم افغانستان از پیگیری دوسیه جنرال دوستم و اقدامات احتمالی قانونی در این رابطه حمایت می‌کند.

وی اتهامات علیه دوستم را بسیار جدی دانست و بررسی دقیق نهادهای قضایی افغانستان در خصوص این دوسیه را خواستار شد.

لارنس تاکید کرد که تحقیقات جاری درباره دوسیه دوستم به اتهام آزار جنسی ایشچی از اعضای ارشد حزب جنبش، اراده حکومت افغانستان را در تنفیذ قانون برجسته کرده و پیامی به جهانیان خواهد داد که در افغانستان هیچ کس بالاتر از قانون نیست.

این مقام ارشد امریکایی در ادامه هشدار داد که هرگونه استفادۀ سیاسی از این دوسیه و یا دستاویز ساختن آن برای دامن زدن به تنش‌های قومی، به تنفیذ قانون و تامین صلح و ثبات در افغانستان آسیب می‌رساند.

وی افزود: حکومت افغانستان در پی اجرای قانون باشند و در برابر هرگونه فشار سیاسی زانو خم نکنند.

به نظر می‌رسد منظور لارنس از فشارهای سیاسی اشاره بر ایتلاف نجات افغانستان باشد.

این ایتلاف چندی پیش با توافق و نشر اعلامیه ای توسط رهبران سه حزب حزب جمعیت اسلامی، حزب وحدت و حزب جنبش ملی اعلام موجودیت کرد. در ایتلاف با نشر لستی از اصلاحات خواستار ایجاد تغییرات در حکومت شدند.

این در حالی است که برخی از منتقدین دوستم اظهار می‌کنند هدف وی از ایجاد این ایتلاف فشار بر حکومت است تا نتایج بررسی و تحقیقات را به نفع خود تغییر دهد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار