افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

امریکا با طالبان افغانستان مذاکرات مخفی پیش می برد

 

واشنگتن با جنبش طالبان تماس های محرمانه ادامه میدهد که هدف انها دستیابی بر حل سیاسی در افغانستان می باشد. طوریکه اژانس رویتر در روز دوشنبه خبر داد، امریکا از طریق همین چینل به طالبان ازادسازی زندانیان انها از زندان «گوانتانامو» را پیشنهاد نموده است. طالبان باید در پاسخ اقدامات متقابل باور را اعلان نمایند.

نمایندگی طالبان که ایجاد ان در قطر پیشبینی میشود، به احتمال زیاد بنام نمایندگی «امارت اسلامی افغانستان» مسمی خواهد شد. راجع به پلان های گشودن ان در هفته گذشته معلومات منتشر شد. انگاه تلویزیون عربی زبان «الجزیره»از کابل راجع به فراخواندن عاجل سفیر افغانستان از قطر از طرف مقامات انکشور جهت مشوره خبر داد.

معلوم گردید که مقامات افغانستان راجع به تحقق تماس ها با شرکت امریکا، المان و قطر که در جریان انها امکان گشودن نمایندگی طالبان مورد بحث قرار داشت، اگاهی نداشت.

موجودیت نمایندگی برای ان ضروری است، تا در اینده مذاکرات رسمی با طالبان سازماندهی شوند که هدف انها جستجوی راه حل سیاسی در افغانستان می باشد.

نارضایتی مقامات کابل به اسانی قابل توضیح می باشد. انها خود برای برقراری تماس ها با طالبان تلاش می ورزیدند، ولی با عمل عهدشکنانه مواجه شدند. فرستاده طالبان که گویا جهت مذاکره با برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح به کابل اماده بود، تروریست انتحاری ثابت گردید. او هنگام ملاقات شخصی با ربانی اله قوی انفجاری را که در دستار خود مخفی نموده بود، منفجر ساخت و در نتیجه تروریست و ربانی هردو کشته شدند. بعد از ان حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در مورد قطع تلاش های دیالوگ با طالبان هدایت داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار