افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

امریکا اشتباهش در افغانستان را در لیبیا تکرار می کند

 ضد امریکا

اقدام نظامی امریکا و دخالتش در لیبیا با دشواری ها و مشکلات غیرمنتظره ای مواجه شده است زیرا یکی از مزدوران سابق سازمان امنیت ملی امریکا تلاش های ارگ سفید در این کشور را بی اثر می کند.

دولت بارک اوباما رییس جمهوری امریکا در اجرای استراتیژی خود در مبارزه با تندروها در خاورمیانه به دلیل عملیاتی که حفتر در منطقه انجام می دهد با دشواری ها و مشکلاتی رو به روست.

روزنامه روسی نزاویسمایا گازتا»در راپوری به دخالت نظامی امریکا در لیبیا پرداخت و نوشت:دخالت نظامی امریکا در لیبیا با دشواری ها و مشکلات غیرمنتظره ای رو به رو شده است.جنرال«خلیفه حفتر»که در عمل بر شرق لیبیا سیطره دارد تلاش های غرب را بی اثر می کند و باعث سرگیجه ارگ سفید می شود.حفتر حمایت از دولت وفاق ملی لیبیا در طرابلس را نمی پذیرد و این امر ثبات در این کشور را در معرض تهدید قرار می دهد و باعث تضعیف آن می شود.

روزنامه واشنگتن در این زمینه نوشت که جنرال حفتر در سال 2014 من‌حیث شخصیت مهم بروز پیدا کرد آن هم پس از آن که همه دولت های غربی تلاش کردند که با تمام توان و امکانات در مقابلش بایستند و به دولت در طرابلس تکیه کردند.

حفتر پس از نزاع مسلحانه میان لیبیا و چاد(سال های 1978-1987)تبدیل به شخصیت مهم برای سازمان امنیت ملی امریکا(سیا)شد و به افراد جدا شده ای ملحق شد که برای سرنگونی قذافی که دولت «دونالد ریگان»وی را «سگ هار شرق» می نامید برنامه ریزی می کردند.

در سال 2011 حفتر پس از دوری طولانی مدت به شمال افریقا بازگشت اما برای قومندانی و رهبری جنگ علیه قذافی از حمایت رهبران محلی برخوردار نشد.به همین دلیل بار دیگر مجبور شد به ایالات متحده برگردد.اما در سال 2014 به شکل ناگهانی ظاهر شد تا جنگ علیه دولت لیبیا را اعلام کند.کاخ سفید این کار حفتر را یک شوخی تلقی کرد اما جنرال حفتر توانست شرق لیبیا را از افراد مسلح پاک سازی کند و اعتماد و محبوبیت مردمی را در میان ساکنان شرق لیبیا به دست آورد.در همین حال،دولت وفاق ملی که نشست های خود را به ریاست «فایز السراج»در طرابلس برگزار می کند،جنرال حفتر را از گروه تروریستی«داعش»خطرناک تر می داند.آن چه به این مساله دامن زد حمایت امارات متحده عربی و مصر از حفتر است.

یک مسئول سابق امریکایی بلندپایه که نخواست نامش فاش شود گفت که دولت « بارک اوباما» رییس جمهوری امریکا در اجرای استراتیژی یکتکه خود در مبارزه با تندروها در خاورمیانه به دلیل عملیاتی که حفتر در منطقه انجام می دهد با دشواری ها و مشکلاتی رو به روست.

«بارک پارفی»کارمند سابق در وزارت خارجه امریکا که در امور شمال خاورمیانه تخصص دارد،می گوید که به رغم آن که حفتر از قدرت بیشتر و کافی برای شکست دادن تندروها در میدان جنگ برخوردار است بنابراین وی مانند فردی رفتار می کند که می تواند«همه چیز را خراب کند».پارفی افزود که«برای حفتر دموکراسی مهم نیست».همانطور که فرستاده مویژه سازمان ملل به لیبیا اذعان کرد،حمایت از دولت وفاق ملی لیبیا با مشکل نزاع های داخلی مواجه است و این مساله تهدیدی برای تغییر اوضاع لیبیا بر اساس سناریوی غربی به شمار می رود.با توجه به این اوضاع و پیشینه،حفتر مواضع خود را تقویت می کند و در نشان دادن خود من‌حیث تنها مردی که می تواند لیبیا را نجات دهد، ادامه می دهد.

باید این را گفت که ایالات متحده امریکا همان اشتباهی را در لیبیا مرتکب می شود که در افغانستان مرتکب شد.«اسامه بن لادن»در آن زمان با حمایت مستقیم سازمان سیا به مجاهدان ملحق شد؛مجاهدانی که با نیروهای شورای در افغانستان می جنگیدند،اما وی پس از آن گروه القاعده را تاسیس کرد و علیه ایالات متحده امریکا اعلام جنگ کرد.

جدای از بحران سیاسی در لیبیا،داعش پایگاه اصلی خود در شمال لیبیا را از دست می دهد زیرا در شهر «سرت»زادگاه «قذافی»متحمل شکست شده است.همانطور که شبکه تلویزیونی«سی ان ان»امریکا علام کرد از اوایل ماه آگوست جاری شبه نظامیان محلی توانستند با حمایت نیروی هوایی امریکا توانستند که چندین منطقه از شهر را از دست داعش آزاد کردند و فقط دو منطقه در کنترول باقی مانده است که عملیات برای آزادی آنها نیز ادامه دارد.

علاوه بر این،فرانسه، جرمنی،ایتالیا و انگلیس نیز از دولت سراج حمایت می کنند و در عین حال نسبت به بازگشت موسسات مالی به فعالیت اطمینان خود را نشان داده اند اما حفتر ممکن است همه تلاش های ایتلاف غربی را دفن کند و باعث تقسیم لیبیا شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار