- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

امرالله صالح: پاکستان یک کشور شیطانی است!

[1]

آقای صالح در یک مصاحبه اختصاصی با یورونیوز، پاکستان را یک کشور شیطانی خطاب کرد…

رییس پیشین امنیت ملی گفته است: منافع پاکستان ایجاب نمی‌کند که با دو کشور در صلح به سر ببرد؛ یکی هند و دیگری افغانستان. پاکستان مُـلکی است که بنیادش ایجاد هراس است.

آقای صالح در یک مصاحبه اختصاصی با یورونیوز تأکید کرده است: از نظر ما پاکستان یک دولت شیطانی است. شیطان به مفهوم واقعی.

وی می گوید : اگر بن لادن در ایران پیدا می‌شد، امروز رژیم ایران نبود. ولی بن لادن در اسلام‌آباد پیدا شد، (ولی) چرا رژیم پاکستان هنوز تغییر نکرده است؟!

در بخش دیگر این گفت‌وگو، رییس پیشین امنیت ملی مسأله چرخبال های ناشناس را که روس‌ها در افغانستان ادعا می‌کنند را یک داستان تخیلی خوانده که اصلا وجود ندارد.

اما وی تصریح کرده که اگر روس‌ها بخواهند بازی را در این‌جا تغییر بدهند، توانش را دارند.

در زیر نکته های از صحبت‌های آقای صالح در این گفت‌وگو آمده است:

افزایش ناامنی‌ها

دولت تبدیل شده به یک کلته کوچک بریده و قطع شده با جامعه. دولت‌مداران افغانستان اگر خود را با ملت وصل کنند، ما جلوی عملیات انتحاری زیادی را می‌گیریم….ما شاهد قتل عام باشنده گان شیعه مذهب خود بودیم. آن گوشه از کابل مورد هجوم قرار گرفت که مردمانش زیادترین تشنگی و عطش را برای پذیرفتن دیموکراسی دارند و مهاجم انتحاری محاسبه‌شده فرستاده شد تا قتل عام شوند. همین مردم سال‌هاست به دولت مراجعه می‌کنند که از ما در تأمین امنیت کمک بگیرید. ولی همین مردم در بدنه قدرت، حضور بامفهوم ندارند، حضور سمبلیک دارند.

روسیه و پرواز چرخبال های ناشناس

چرخبال های ناشناس به طور مطلق یک داستان تخیلی است، اصلا وجود ندارد. یک ابهام و توهم و خیال‌پردازی است که پیش‌تر در زمان حکومت آقای کرزی صورت گرفت. اما اگر ما ادعای ناتو را بپذیریم که روس‌ها مداخله و از طالبان حمایت می‌کنند، بسیار آرزو داریم تا ناتو این ثبوت را در اختیار ملت افغانستان قرار دهد….. اگر روس‌ها بخواهند بازی را در این‌جا تغییر بدهند، توانش را دارند.

اشغال دوم به دست پاکستان

ببینید تمام تسلیحاتی که پاکستانی‌ها به طالبان می‌دهند، روسی است. درست! به نظرم بهتر است به ریشه اصلی سرطان بپردازیم که پاکستان است. من روسیه را منبع مشکل امروزی افغانستان نمی‌بینم. بله، شوروی یک بدبختی کلان به نام اشغال افغانستان را ایجاد کرد، ولی آن داستان پایان یافت. ما دوباره توسط پاکستانی‌ها اشغال شدیم؛ اشغال سیاه و نامرئی، و ما هنوز اشغال دوم را از کشور خود برنچیدیم.

استراتیژی صلح کابل ـ واشینگتن

باید با تأسف بسیار پاسخ دهم که ما در محاسبات صلح و جنگ امریکا، فاکتور اساسی نیستیم. نمی‌دانم که آیا امریکایی‌ها به فلان تحلیل رسیده یا نرسیده‌اند.امریکا وقتی که تصمیم گرفت قوای خود را در افغانستان زیاد کند، با ما مشورت نکرد. امریکا که تصمیم گرفت قوای خود را کم کند، با ما مشورت نکرد. ملت‌های ضعیف که افغانستان یکی از آن‌هاست، در محاسبات واقعی شامل نیستند و ما تا زمانی که به ضعف خود اعتراف نکنیم، قوی نمی‌شویم. در معاهده همکاری استراتیژیک میان امریکا و افغانستان آمده است که وقتی حاکمیت ارضی و خاک افغانستان مورد تجاوز قرار می‌گیرد، امریکا در کنار ما می‌ایستد. بارها اردوی پاکستان مناطق شرقی ما را بمباردمان کرده است. ما یک متحد ضعیف امریکا هستیم و پاکستان متحد قوی امریکا. پس امریکا وقتی که بین دو متحدش مناقشه و جنگ صورت می‌گیرد، اول کوشش می‌کند که بی‌طرف باقی بماند و بعد ناخودآگاه و خاموشانه، مسایل پاکستان را حرمت می‌گذارند.

میان سه حوزه امنیتی

ما میان سه حوزه امنیتی قرار گرفتیم. این سه حوزه با هم تفاهم و همکاری ندارند. اول حوزه جنوب آسیا که هند و پاکستان، دو کشور با هم متخاصم هستند و پاکستانی‌ها می‌خواهند که با تسخیر نرم افغانستان، به زعم خودشان کشور ما را به عمق استراتیژیک خود تبدیل کنند. در شمال ما حوزه‌یی است که بیشتر تحت نفوذ روس‌هاست که به حضور امریکا مشکوک هستند و حاضر نیستند با امریکا همکاری کنند. در حوزه غرب، ما ایران را داریم که در یک رقابت شدید تمدنی و مذهبی با سعودی قرار دارد. این سه حوزه حداقل تأثیر بسیار مستقیم بالای افغانستان دارد. بحث دیگر حضور ناتو در افغانستان است. این‌ها عوامل خارجی است.

سه دلیل برای مداخلات پاکستان در افغانستان

… پاکستانی‌ها به هیچ وجه طرفدار ایجاد و استحکام یک دولت فراگیر ملی باثبات در افغانستان نیستند. آن‌ها می‌خواهند تا افغانستان با گسست، با ضعف زنده گی کند و این ضعف ما را به دامن پاکستانی‌ها بکشاند و آن‌ها ما را مدیریت کنند. این دلیل ملی است. دلیل قومی: آن‌ها سال‌هاست بین اقوام افغانستان اختلاف ایجاد می‌کنند. مثلا زمانی علیه ما هر نوع دسیسه‌یی را که نمی‌باید، انجام دادند که گویا اینجا فارسی‌زبان‌ها و تاجک زبان‌ها در قدرت‌اند و باید پشتون‌ها به حق خود برسند. بعد تاجک‌ها و فارسی زبان‌ها از قدرت کنار رفتند؛ تقریبا هیچ شدند. بعد این‌ها مراجعه کردند به همین مردم و گفتند که حق شما را پشتون‌ها خوردند، ما شما را کمک می‌کنیم تا علیه پشتون‌ها به پا خیزید. یکی از کسانی که بسیار به صراحت این پیشنهاد را به صورت‌شان زد و رد کرد، من بودم. من هیچ‌گاه به خاطر مبارزه در داخل افغانستان و علیه وطن، به سوی هیچ مُـلکی نمی‌روم. این یک منافقت شیطانی بود که کردند. و دلیل شخصی: بهترین سال‌های عمر ما که می‌بایست آن را صرف تحصیل و زنده گی می‌کردیم، در ساختن وطن خود مصرف می‌کردیم، در این گذشت که چگونه علیه پاکستان و دسایس آن‌ها بیایستیم. از نظر ما پاکستان یک دولت شیطانی است. شیطان به مفهوم واقعی. از این کلمه زیاد استفاده شده، مثلا ایران، امریکا را شیطان می‌نامد. در مقایسه با آن شیطانی که ایران از آن شکایت دارد، امریکا یک فرشته است.

خیرات صلح از هند و پاکستان

… منافع پاکستان ایجاب نمی‌کند که با دو کشور در صلح به سر ببرد؛ یکی هند و دیگری افغانستان. پاکستان مُـلکی است که بنیادش ایجاد هراس است. وقتی که پاکستان ایجاد شد، گفتند که مسلمان‌ها در خطر هستند، باید یک کشور برای مسلمان‌ها ایجاد کنیم. در حالی که زنده گی و اقتصاد مسلمان‌های هند نسبت به مسلمان‌های پاکستان بهتر است. آن‌ها در صلح بهتر زنده گی می‌کنند. پس به تفاهم رسیدن هند و پاکستان حداقل در عمری که از من باقی است، بعید است. درست است ما قربانی آن طرز دید و تفکر هستیم، اما آیا راه حل این است که ما صلح خود را از دو تا کشور همسایه خیرات بخواهیم. ما باید من‌حیث یک ملت، قوی شویم و افغانستان می‌تواند بدون پاکستان قوی شود و ما به همان طرف روان هستیم.

تعلیق کمک‌های ۹۰۰ ملیون دالری امریکا به پاکستان

تعلیق کمک‌ها چند ضعف داشت؛ اول: بسیار دیر آمد. باید این کمک‌ها در سال ۱۹۹۴ تعلیق می‌شد. دوم: ما در کنار تعلیق کمک‌ها خواهان تحریم پاکستان هستیم. اگر کل پاکستان تحریم نمی‌شود، آن تعداد از افسران، کارمندان و جنرال‌های پاکستان که در پرورش و همکاری و کمک به گروه‌های تروریستی نقش مستقیم دارند، باید تحریم شوند. یکی از چیزهایی که ما را رنج می‌دهد، همان جنرال پاکستانی که تروریزم را می‌فرستد به افغانستان و این‌جا اطفال افغان را در مکاتب به شهادت می‌رسانند و قتل عام می‌کنند، فرزندان همان جنرال در واشینگتن درس می‌خوانند. این برای ما رنج‌آور است. … چرا ما صد تا پاکستانی را در لست تحریم‌های امریکا نداریم. دلیل چیست؟ مسئله سوم: اگر می‌خواهند که پاکستان متحمل فشار شود، تحریم‌هایی که علیه ایران است، علیه پاکستان اعمال شود. … خود را هیچ دخیل نمی‌دانم. ایران می‌داند چه کار کند و غرب هم می‌داند با ایران چه کند. اگر بن لادن در تهران پیدا می‌شد، امروز رژیم ایران نبود. ولی بن لادن در اسلام‌آباد پیدا شد، (ولی) چرا رژیم پاکستان هنوز تغییر نکرده است؟