افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا پرونده کابل بانک هر روز افتضاحی جدید می آفریند؟

به تازگی با دیگر رییس جمهور هشدار داده است که اگر تا یک هفته دیگر بدهکاران کابل بانک بدهی هایشان را نپردازند، زیر پیگرد قرار خواهند گرفت. اما چرا پرونده کابل بانک به جای بررسی و تصفیه شدن هر روز افتضاحی جدید می آفریند؟

 

همزمان با به حاشیه رفتن بحث داغ پرونده کابل بانک رییس و معاون تصفیه کابل بانک پیشین که برای گردآوری پول های گم شده این بانک گمارده شده بودند هنگام گرفتن یکصد هزار دالر رشوه از یکی از بدهکاران کابل بانک از سوی ریاست امنیت ملی و ندهای کشفی بازداشت شدند. رییس جمهور غنی دو روز پس از مراسم تحلیف حکم بازگشایی دوباره کابل بانک را صادر کرده بود و به دادستانی کل مهلت داده بود تا در چهل و پنج روز به این پرونده رسیدگی کند اما حال ماه ها گذشته و این پرونده به انجام نرسیده است. به تازگی با دیگر رییس جمهور هشدار داده است که اگر تا یک هفته دیگر بدهکاران کابل بانک بدهی هایشان را نپردازند، زیر پیگرد قرار خواهند گرفت. اما چرا پرونده کابل بانک به جای بررسی و تصفیه شدن هر روز افتضاحی جدید می آفریند؟

 

بلقیس روشن عضو پیشین مجلس سنا در برنامه «فراخبر» گفت: ما به حکومت فعلی نمی توانیم وحدت ملی بگوییم بلکه این حکومت خیانت ملی است. حکومتی است که بر مردم سوار شده است و از آنها تغذیه می کند. بنابراین حکومتی که خود فاسد است و با فساد به میان آمده است نمی تواند فساد را از بین ببرد. مردم افغانستان لحظه ای به این فکر بیفتند که اشرف غنی و یا عبدالله فساد را از بین می برند، تصوری اشتباه دارند. آنها فقط فساد را بیشتر می کنند و بر فاسدان موقعیت های بیشتری می دهند. به طور مثال زاخیلوال کسی بود که خزانه دولت را خالی کرده بود اما اشرف غنی پستی بالاتر از قبل به وی داد. حنیف اتمر و فاروق وردک نیز از فاسدانی هستند که در کنار وی به درجات بالای دولتی رسیده اند.

 

وی بازگشای پر نده کابل بانک در ابتدای کار اشرف غنی را کاری نمایشی دانسته و افزود: بازگشایی پرونده کابل در ابتدای کار اشرف غنی کاری نمایشی بود تا خود را نشان دهد و به مردم بگوید با فساد مبارزه می کند. این در حالی است که هر روز فاسدان در کنار وی بیشتر می شوند. افرادی که حتی کرزی آنها را بیرون انداخته بود در این حکومت به راحتی دارای چوکی و مقام می شوند. از همان ابتدا به اشرف غنی باور نداشتیم که بتواند پرونده کابل بانک را پیگیری کند و افراد اصلی آن را جزا کند، چطور می تواند برادر کرزی و یا کسانی دیگر را که قدرت دارند و در پرونده دست داشته اند جزا بدهد؟

 

روشن به مردم هشدار داد که ساکت نباشند و از حق خود دفاع کنند و گفت: مردم افغانستان مجبور هستند حق خود را از حلقوم این دزدان بیرون بکشند. چه از کسانی که زیر نام جهاد افغانستان مال ملت افغانستان را می خورند و چه کسانی دیگر که در کنار اشرف غنی هستند.

 

عضو پیشین سنا در خصوص دلیل حمایت اشرف غنی از فاسدان اظهار کرد: اشرف غنی زمانی که در کمپاین های انتخاباتی بود وعده های بی شماری به افراد زیادی که همه در فساد دست داشتند داده بود تا آنها از وی حمایت کنند. حالا زمان آن رسیده است که این وعده ها را عملی کند.

 

وی در پایان گفت: برای مبارزه با فساد تنها کاری که کرده است این بوده که پایین ترین دست و یک کارمند عادی را در اختلاس های بزرگ گرفته اند و در زندان انداخته اند. با جرات می گویم این حکومت و امثال آن هرگز نمی توانند که با فساد مبارزه کنند چرا که خود شریک در فساد هستند. مردم باید برخیزند و اعتراض نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار