افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

امارات عامل کشته شدن علی عبدالله صالح

علی عبدالله صالح

به گفته منابع دپلوماتیک فرانسه مسئول کامل حوادث مربوط به علی عبدالله صالح و حامیان وی در صنعاء یمن ، امارات می باشد.

منابع دپلوماتیک فرانسوی درباره نقش امارات در کشته شدن علی عبدالله صالح فاش کردند که وی قبل از راه‎اندازی جنگ صنعاء، وعده هایی را از امارات دریافت کرده بود که از جمله آن تصدی مجدد سمت ریاست جمهوری یمن پس از شکست انصارالله بود.

منابع دپلوماتیک فرانسه اعلام کردند که امارات مسئول کامل حوادث مربوط به علی عبدالله صالح و حامیان وی در صنعاء است.

پایگاه خبری العهد به نقل از منابع دپلوماتیک راپور داد که امارات فشارهای زیادی را علیه علی عبدالله صالح برای به راه انداختن جنگ در صنعاء اعمال کرد که در نهایت منجر به کشتن شدن وی و نابودی حامیانش در پایتخت یمن شده است.

منابع دپلوماتیک فرانسه در گفت‎وگوی خاص با العهد تاکید کردند که محمد بن زاید ولی‌عهد امارات هنگام بحران بازداشت سعد الحریری در عربستان، به سفیر فرانسه در ابوظبی ابلاغ کرده بود که باید فشارها علیه محمد بن سلمان ولی عهد سعودی برای بازگرداندن سعد الحریری به بیروت کاهش یابد، زیرا اوضاع یمن طی ماه آینده به طور کلی در یمن تغییر خواهد؛ به طوری که نفوذ ایران و همقراردادان آن در این کشور کاهش پیدا می‏کند.

منابع دپلوماتیک فاش کردند که فشارها علیه خانواده احمد صالح فرزند علی عبدالله صالح که قوماندانی گارد ریاست جمهوری یمن در دوره ریاست جمهوری پدرش را بر عهده داشت و اکنون در امارات به سر می‎برد، افزایش یافت و به همین دلیل، مسئولان ابوظبی قبل از آغاز درگیری‌های صنعاء، خانواده احمد صالح را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

منابع فرانسوی تاکید کردند که امارات وعده و وعیدهایی را به علی عبدالله صالح درباره پشتیبانی هوایی در جنگ صنعاء داده بودند. صالح در ابتدا با وارد شدن در جنگ پایتخت یمن مخالفت کرده بود، اما پس از وعده و وعیدهای امارات و کمک های نظامی و مالی و همچنین وعده دوباره منصوب شدن وی من‌حیث رییس جمهور به شرط درگیری با انصارالله، از مواضع خود بازگشت.

منابع دپلوماتیک عنوان کردند که ولی عهد ابوظبی شخصا از محمد بن سلمان درخواست کرده بود که عبدربه منصورهادی از عرصه سیاسی و رسانه ای دور شود، تا علی عبدالله صالح، نسبت به شرایط راضی شود و از همین روی مسئولان سعودی مانع تحرکات عبدربه منصور هادی رییس جمهور سابق یمن برای چند روز، شدند و به همین دلیل تا قبل از کشته شدن علی عبدالله صالح از انظار رسانه مخفی مانده بود تا اینکه انصارالله در جنگ صنعاء پیروز شده است.

منابع فرانسوی اعلام کردند که پس از پایان جنگ و محاصره منزل علی عبدالله صالح، مذاکرات بر سر تسلیم شدن علی عبدالله صالح آغاز شد، اما تاکنون مشخص نشده است که صالح چگونه از صنعاء خارج شده است. شاید صالح به تنهایی فرار کرده است، اما کشته شدن وی در منطقه سنحان نشان می دهد که بین او و انصارالله درباره خروج از صنعاء توافقی صورت نگرفته بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار