افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اقوام در تقابل با هم/ حکومت به بی اعتمادی ها دامن زده است

از دست دادیم، چرا در افغانستان رهبران ما دچار بی برنامه گی و عدم یکپارچگی هستند. امروز بیشتر اقوام افغانستان در تقابل با هم قرار گرفته اند، حکومت به بی اعتمادی ها دامن زده است و برای آمدن تروریست ها زمینه سازی های بیشتری کرده است. مردم ناامید شده اند و همه در حال فرار هستند.

 

مقامات روسیه در دیدار با معاون نخست رییس جمهور افغانستان گفته اند که اگر افغانستان رضایت داشته باشد، در بحث مبارزه با تروریزم در افغانستان اقدامات عملی انجام می دهد. در حالیکه آمریکا چندی قبل اعلام کرده بود که اقدامات جدی در مبارزه با تروریزیم، خواهد کرد. بعد از سوریه و عراق حالا افغانستان وارد بازی های کلان منطقه ای و جهانی شده است. این بازی ها چقدر به ضرر افغانستان خواهد بود؟ آیا افغانستان می تواند از این بازی به نفع خود استفاده کند؟

ذوالفقار امید رییس حزب کار و توسعه در برنامه «خط کابل» گفت: متاسفانه ما فرصت های طلایی زیادی را از دست دادیم، چرا در افغانستان رهبران ما دچار بی برنامه گی و عدم یکپارچگی هستند. امروز بیشتر اقوام افغانستان در تقابل با هم قرار گرفته اند، حکومت به بی اعتمادی ها دامن زده است و برای آمدن تروریست ها زمینه سازی های بیشتری کرده است. مردم ناامید شده اند و همه در حال فرار هستند. هر زمانی که ما درون خود یکپارچه شدیم می توانیم از رقابت های قدرت های بزرگ در کشورمان استفاده کنیم یا حتی از دوستی قدرت های بزرگ استفاده کنیم اما متاسفانه هیچ استفاده ای نخواهیم کرد و فقط قربانی این رقابت ها خواهیم شد.

 

وی در خصوص شرایط پس از شروع جنگ روسیه در مقابل تروریست در افغانستان، اظهار کرد: معتقدم زمانی که حضور نظامی روسیه در افغانستان مورد بحث قرار بگیرد یقیناً حساسیت های بسیار بزرگی بین غرب و روسیه ایجاد می شود و ممکن است حساسیت هایی درون افغانستان هم ایجاد کنند که شمالی ها را علیه پشتون ها نشان دهند و جنوب را علیه غیر پشتون ها. اگر این دو جبهه پر رنگ شوند، برخی حلقات خواب تجزیه افغانستان را می بینند تا دیگر افغانستانی به نام افغانستان بزرگ وجود نداشته باشد.

 

امید معتقد است حکومت نمی تواند از فرصت های به دست آمده برای افغانستان استفاده کند چرا که گوش به فرمان غرب است و افزود: متاسفانه آمریکا سیاستمداران ما را فریب داده و پیمان امنیتی را با آنها امضا کرد تا به گفته خودشان امنیت بیاورند، اما متاسفانه نه تنها امنیت نیاورد بلکه ناامنی گسترش پیدا کرد، نه تنها طالبان را از بین نبردند بلکه تروریستی جدید به نام داعش و شاخه های مختلفی از تروریست هم در افغانستان پیدا شدند. فعلا سران حکومت هم افراد صادقی نیستند، هم به سوء مدیریت دچار و هم افرادی بی کفایت و هم وابسته به کشورهای غربی هستند. از این جهت است که آنها نمی توانند از این رقابت به نفع افغانستان استفاده کنند. این رهبران باید استعفا دهند و فضا را خالی نمایند چرا که نجات از این بحران هرگز به دست این افراد میسر نخواهد بود.

 

رییس حزب کار و توسعه دلیل حمایت روسیه از افغانستان در برابر تروریست را چنین بیان کرد: ناامن سازی افغانستان به خصوص شمال، یک برنامه است. این ناامن سازی توسط آمریکا انجام می شود تا معبری برای رسیدن به آسیای مرکزی بسازند. روس این موضوع را درک کرده است و می خواهد قبل از این که جنگ در داخل کشور خودشان آغاز شود، آن را در نقاط دیگری از جمله افغانستان آغاز کنند.

 

وی مقصر ناامنی های افغانستان را حکومت می داند و می گوید: ریگ دوام حضور تروریست در افغانستان در کفش های سران حکومت است. اگر جنگی هم از جانب روسیه علیه تروریست در افغانستان آغاز شود، چون اراده در حمایت از تروریست درون حکومت جریان دارد، به جای حمایت از این جنگ این حکومت توجیهاتی دیگر علیه آن خواهد کرد و آن را سرکوب خواهد کرد. همانطور که حکومت هیچگاه از مردم نمی خواهد که علیه طالبان و داعش بسیج شوند. احساس می شود، حکومت در معامله ای ننگین گیر کرده است که نمی تواند هیچ کاری به اقتدار خود انجام دهد. در این معامله، به این شرط رهبران اجازه داشته اند در راس قرار بگیرند تا در برابر ناامن شدن شمال و کشورهای آسیایی سکوت کنند و حتی از آن حمایت هم نمایند. تشکیل حکومت هم بر همین معامله استواربوده است. مصداق این حرف هم سقوط قندوز است. سقوطی که همه افراد در حکومت از آن آگاه بودند اما هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن نکردند.

 

امید در پایان گفت: از بین نرفتن تروریست ها تاکنون به این معنی است که تا به حال گامی قوی و از روی اراده علیه آنها برداشته نشده است. وگرنه آنها توانایی مقاومت در برابر ارگان های امنیتی، ملت و حکومت را ندارند. این حکومت است که از تروریست حمایت می کند. به طوریکه در مساله قندوز بیشترین تجهیزات پیشرفته در اختیار تروریست ها قرار گرفته بود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار