افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

اقدام بی فایده ترمپ و پیروزی ای دیگر برای طالبان

ترمپ

نیوزویک در راپوری نوشت:‌ تصمیم پرتاپ بمب بر مواضع داعش در افغانستان برای بسیاری که اعتقاد دارند این گروه تروریستی تاثیر چندانی در نابسامانی کشور ندارند،‌ تعجب برانگیز بوده است.

هر چند این بمب گران قیمت حاکی از تمایل ترمپ برای استفاده از زور بیشتر علیه رقبای خود است،‌ اما بنظر می‌رسد که این بمب به مقصد واقعی (مواضع طالبان)فَیْر نشده است.

در ادامه این راپور آمده است: این بمب که به مادر همه بمب ها شهرت یافته، در حالی از سوی ترمپ مورد ستایش قرار گرفته و از آن من‌حیث یک ماموریت موفقیت آمیز یاد شده که بر مواضع داعش اصابت کرده، اما مهمترین گروه تروریستی در افغانستان یعنی طالبان در حال تجدید قواست.

ماروین وین بوم تحلیلگر سابق وزارت خارجه در امور افغانستان در این رابطه گفت: طالبان دلیل خوبی برای اینکه خود را پیروز این اقدام امریکا بداند،‌ دارد.

وی گفت:‌طالبان توانسته بعد از خروج نظامیان خارجی از افغانستان و با ظهور داعش و جلب توجه جامعه جهانی به آن، مناطق بیشتری را بدست آورد.

داعش که 700 تا 1000 عضو در افغانستان دارد و دست به حملات علیه نیروهای دولتی در خاک کشور زده، نتوانسته حمایت عامه مردم را بدست آورد،‌ اما طالبان در جلب حمایت مردم تا حدودی موفق بوده است.

طالبان که بنظر می رسد در حدود 25 هزار عضو داشته باشد،‌ توانسته روسیه را قانع کند تا بر سر میزه مذاکره با این گروه بنشیند.

وین بوم تصریح کرد: اما از سوی دیگر ایالات متحده در چند سال اخیر به افغانستان توجه نشان نداده و ترمپ نیز در این زمینه استراتیژی مشخصی نداشته است. حمله روز پنج شنبه نیز نه علیه طالبان بود و نه اینکه دستاورد خاصی را بهمراه داشت. واشنگتن هنوز هم بدنبال خرید زمان به این امید که است که دولت افغانستان بتواند به ارتش و نظام سیاسی و اقتصادی کشور را سروسامان بدهد و بتواند با مذاکره طالبان را در خود جذب کند.

این هفته نامه امریکایی نوشت:‌بدست آوردن مناطق بیشتر بهمراه تماسهای دیپلوماتیک اخیر با روسیه، طالبان را قادر می‌کند که در موسم جنگی پیش روی توانمند باشد، که این موضوع می‌تواند چشم انداز سیاسی افغانستان را تغییر دهد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار