افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

اقدامات حکومت پس از بررسی مجدد دوسیه کابل بانک ناکافی بوده است

هر چند حکومت وحدت ملی بارها تاکید کرده است که عاملین قضیه کابل بانک مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت، اما دیده بان شفافیت افغانستان می گوید که به این قضیه طوری که لازم است رسیدگی صورت نگرفته است.

 

سید اکرام افضلی رئیس اجرایی دیده بان شفافیت افغانستان با ابراز این مطلب می گوید که اقدامات حکومت پس از بررسی مجدد دوسیه کابل بانک ناکافی و دور از انتظار مردم و جامعه جهانی بوده است.

 

آقای افضلی روز گذشته در یک نشست خبری روی اهمیت قضیه کابل بانک تاکید کرده گفت که در مورد پول های که از نزد مقروضین این بانک تا کنون جمع آوری شده به مردم معلومات دقیق و به موقع داده نشده است.

 

“متاسفانه که برخورد حکومت جدید هم با این قضیه نیز سیاسی بوده زیرا افرادی که در این قضیه دست داشتند کوشش شده تا از راه مصالمت با اینها پیش بروند که این نگران کننده است بخاطری که افرادی که قدرت سیاسی ندارند با آنها برخورد جدی می شود، گزارشی نشر نشده که در داخل کابل بانک چی می گذرد، واقعاً آیا مشکلاتی که قبلاً وجود داشت به آن رسیده گی صورت گرفته یا خیر؟ در دافغانستان بانک نیاز است تا یک سیستم نظارتی قوی بیرونی وجود داشته باشد بالای بانک ها اما متاسفانه که به میان نیآمده و تقویت نشده است.”

 

مسوولان دیده بان شفافیت افغانستان همچنان بر نبود یک میکانیزم قوی که بتواند فعالیت بانک ها و سیستم بانکداری در کشور را نظارت کند، نیز انتقاد می کنند.

 

این اداره از حکومت می خواهد تا در خصوص 155 تن از مقروضین کابل بانک که به دستور لوی څارنوالی افغانستان ممنوع الخروج و جایداد های آنان نیز منجمد اعلام شده است هر چه زود تر اقدام نماید.

 

محمد اشرف غنی در آغاز کارش به حیث رییس جمهور افغانستان دستور بازگشایی و بررسی مجدد دوسیه کابلبانک را صادر کرد.

 

گفته می شود که تا کنون از مجموع بیش از نه صد میلیون دالر اختلاس شده کابل بانک، نصف آن حصول شده است.

 

در عین حال بصیر عزیزی سخنگوی لوی څارنوالی افغانستان می گوید که پس از بازگشایی مجدد دوسیه کابل بانک همه اجراآت در این باره از طریق رسانه ها به اطلاع مردم رسانیده شده است و کار در مورد قضیه کابل بانک با جدیت ادامه دارد:

 

“دوسیه کابل بانک از ابتدا تا انتها یک دوسیه مطبوعاتی بوده و تمام موارد تحقیق با مردم شریک ساخته شده، ما موجودیت فشار سیاسی را کاملاً رد می کنیم زیرا دوسیه کابلبانک قناعت مردم را هم فراهم کرده است. در عین حالی که ما افراد و اشخاص دخیل در این قضیه را به حکم محکمه محترم محکوم به مجازات ساختیم تمام اجراآت مطابق قانون بوده خوشبختانه که ما تا 50 درصد پول ها را جمع آوری کردیم که این خود یک دستآورد بزرگ بوده است.”

 

دیده بان شفافیت افغانستان از حکومت می خواهد تا برای پیشگیری از تکرار قضیه کابلبانک، اصول و مقررات را در سکتور بانکداری کشور تقویت کرده و ظرفیت ها به هدف نظارت مالی در دافغانستان بانک را بیشتر سازد.

 

این اداره همچنان از مدیریت تصفیه کابل بانک می خواهد تا با ایجاد یک میکانیزم شفاف مردم را از پیشرفت ها در رابطه به بررسی دوسیه این بانک در جریان قرار دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار