افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 11 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

اقدامات حکومت برای دخالت در انتخابات

سران حکومت با این اقدام تلاش دارند تا کمیسیون های انتخاباتی را در گرو شان داشته باشند.

 

بدنبال صدور فرمان تقنینی اصلاحات انتخاباتی و آغاز به کار کمیته گزینش از سوی ارگ ریاست جمهوری، حکومت فیصله کرد تا روسای ولسی جرگه و مشرانو جرگه نیز عضو کمیته گزینش شوند.

 

حالا این اقدام حکومت نگرانی های را بر انگیخته است، برخی از اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی می گویند که حکومت میخواهد تا نماینده های خبرنگاران و کمیسیون خدمات ملکی را از این کمیته حذف کند.

 

صدیق الله توحیدی عضو کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در نشست خبری مشترک با موسسه دیده بان انتخابات افغانستان به روز گذشته در کابل گفت، سران حکومت با این اقدام تلاش دارند تا کمیسیون های انتخاباتی را در گرو شان داشته باشند:

 

” خوب این بود که پارلمان در زمینه اصلاح نظام انتخاباتی با حکومت همکاری می کرد اگر جای نقد داشت آنرا نقد و اصلاح می کرد نه اینکه فرمان را رد کنند. در کنار آن هیچ نوع فشار نیز از سوی پارلمان بالای حکومت نیامد و اگر تا یک ماه دیگر اصلاح نظام انتخاباتی اجرایی نشود برگزاری انتخابات پارلمانی اگر صورت هم بگیرد تمثیلی خواهد بود. “

 

انتخابات سال ۱۳۹۳ ریاست جمهوری پر از تقلب و از جنجالی ترین انتخابات در منطقه خوانده شد و پس از آن سیاسیون و مردم عام باور شان را نسبت به روند کار و حضور کمیشنران فعلی کمیسیون های انتخاباتی از دست دادند.

 

آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی از نخستین وعده های سران حکومت وحدت ملی پس از مراسم تحلیف بوده است.

 

حالا که نزدیک به یک ونیم سال از عمر حکومت می گذرد اما هنوز نیز سیستم انتخابات این کشور اصلاح نگریده است و چانه زنی ها و چالش های در این زمینه وجود دارد.

 

برخی از اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی نگران اند که برخورد سلیقه ای در کمیته گزینش خطرات جدی فروپاشی نظام سیاسی را بدنبال خواهد داشت از همین رو از حکومت میخواهند تا بگذارد این کمیته بگونه شفاف و بی طرف کارش را پیش ببرد.

 

از سوی هم مسئولان موسسه دیده بان انتخابات افغانستان از شورای ملی میخواهد تا برای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی بالای حکومت فشار بیاورد.

 

شاه محمود مل عضو این موسسه میگوید، اگر فرمان تقنینی اصلاح نظام انتخاباتی تا یک ماه دیگر اجرایی نشود، انتخابات آینده ولسی جرگه بگونه شفاف و عادلانه برگزار نخواهد شد:

 

” تلاش های وجود دارد تا نماینده فدراسیون ژورنالیستان و بورد تعینات خدمات ملکی از این کمیته حذف شود ما بدین باور هستیم که عضویت نماینده مطبوعات سبب شفافیت بهتر کار کمیته گزینش شده و جلو اعمال نفوذ غیر مشروع برخی افراد نیز گرفته خواهد شد. “

 

خواستیم در این مورد نظر حکومت را نیز داشته باشیم اما کسی حاضر به پاسخ گویی در این زمینه نشد.

 

پیش از این حکومت گفته است که هدف از اصلاح سیستم انتخاباتی باورمند ساختن مردم به این پروسه و تأمین شفافیت در انتخابات آینده می باشد و برای رسیدن به این هدف تلاش های جدی ادامه دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار